Tardívna dyskinéza

tardívna dyskinézaTardívna dyskinéza je označenie pre neurologickú poruchu vyznačujúcu sa mimovoľnými pohybmi, ktorá úzko súvisí s podávaním určitých liekov.Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny tardívnej dyskinézy


Toto ochorenie  je najčastejšie spôsobené liekmi zo skupiny neuroleptík (antipsychotík), ktoré patria medzi často podávané psychiatrické lieky.

Všeobecne platí, že čím je staršia generácia lieku, tým je riziko vzniku tardívnej dyskinézy vyššie.

Princípom je zrejme liekové narušenie správnej funkcie neurotransmiteru dopamínu, ku ktorému sú niektorí ľudia vrodene náchylnejší.

Menej často môžu funkciu dopamínu ovplyvniť iné lieky ako napríklad niektorá prokinetiká.

Príznaky

Príznakom tardívnej dyskinézy sú mimovoľné pohyby rôznych svalových skupín, čo môže vyvolať opakované grimasy s krútením úst a prežúvaním, žmurkanie očí niekedy dokonca krútivé pohyby končatín, ktoré môžu byť značne bizarné.

Pohyby nedokáže postihnutý človek ovplyvniť a zabrániť im. Tardívna dyskinéza niekedy pripomína tikové poruchy, tie však patria medzi psychické poruchy.

Diagnostika

Diagnózu zvyčajne stanovuje neurológ alebo ošetrujúci psychiater na základe klinických príznakov u pacienta, ktorý užíva jeden z liekov s popisovaným rizikom vzniku tardívnej dyskinézy.

Liečba

Základom je rozpoznanie stavu a vysadení lieku, ktorý tardívnu dyskinézu spôsobuje.

Ak je u pacienta ďalšie užívanie neuroleptík nevyhnutné, je nutné skúsiť podávať čo najnižšiu dávku alebo skúsiť iný typ lieku.

Ak chceme príznaky tardívnej dyskinézy rýchlo utlmiť, podávajú sa niekedy nárazovo lieky zo skupiny benzodiazepínov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tardivni-dyskineze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button