Sangona Combi

Sangona CombiSangona Combi je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú losartan a hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Sangona Combi


Losartan patrí medzi sartany, ktorý blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných diuretiká (tablety na odvodnenie).

Tieto pôsobia na obličkové kanáliky a znižujú vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Obe zložky účinkujú na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Sangona Combi sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.

Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicuzlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktuZníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Sangona Combi sa vyrába vo forme tabliet. Najslabšia sila lieku je 50/12,5 miligramov (50 miligramov losartanu a 12,5 miligramov hydrochlorotiazidu) a najsilnejšia je 100/25 mg.

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sangona Combi môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (vracaniehnačkabolesti brucha), bolesti hlavyzávratynespavosťúnavakŕče, bolesti svalovbolesti chrbtabolesti nôh, kašeľ, ale aj infekcie dýchacích horných ciest.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtanímžihľavkadýchavičnosť a opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak). Sartany majú inak efekt aj na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Hydrochlorotiazid v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorý majú závažnú poruchu funkcie pečene alebo obličiek, anúriu, nízku hladinu draslíka alebo sodíka, vysokú hladinu vápnika alebo dnu.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button