Orvatez

Orvatez

Orvatez je kombinovaný liek, ktorý sa používa najmä na liečbu vysokého cholesterolu, ale čiastočne aj na liečbu rôznych srdcových ochorení. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinné látky sú ezetimib a atorvastatín.

Princíp lieku Orvatez


V tomto preparáte sa kombinuje efekt oboch účinných látok. Ezetimib znižuje vstrebávanie cholesterolu z čreva a atorvastatín znižuje jeho výrobu v organizme.

Liek preto účinne znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Využitie

Orvatez sa používa na zníženie hladiny celkového cholesterolu, “zlého” cholesterolu (LDL cholesterolu) a tukových látok nazývaných triglyceridy v krvi.

Navyše zvyšuje hladiny “dobrého” cholesterolu (HDL cholesterolu).

Ak sa nelieči vysoký cholesterol, môžu sa v stenách ciev usadzovať tuky a spôsobiť ich zúženie. Tieto zúžené cievy sa niekedy môžu upchať, čím sa zastaví prietok krvi do srdca alebo mozgu a dôjde k srdcovému infarktu alebo mŕtvici.

Znížením hladiny cholesterolu v krvi sa môže znížiť riziko týchto chorôb. Preto jeho využitie nájdeme u pacientov s ochorením srdca, s anginou pectoris, u pacientov po infarktoch mozgových príhodách, alebo u chorých s ischemickou chorobou dolných končatín.

Podávanie

Orvatez sa vyrába v podobe tabliet o rôznej sile. Každá tableta obsahuje vždy 10 mg ezetimibu, ale rôzne sily sa líšia dávkou atorvastatínu (10, 20, 40 alebo 80 miligramov).

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je jedna tableta príslušnej sily.

Užíva sa v ktorúkoľvek dennú dobu, s jedlom aj bez jedla. Kapsulu sa prehltne celá a zapije sa vodou. Liek sa užíva každý deň v rovnakom čase.

Pri užívaní prípravku by sa mala zaviesť nízkocholesterolová diéta a cvičenie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Orvatez môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí hnačka a bolesti svalov.

Menej často môže spôsobiť iné tráviace problémy (zápcha, nevoľnosť, bolesť bruchanadúvanie), zvýšenie pečeňových testovbolesť hlavy, závratúnavu, chrípku, nespavosť, depresiu, navál horúčavy, akné, žihľavku, pomalý tlkot srdca, kŕče, svalovú slabosť a bolesť kĺbov, chrbta alebo končatín.

U malého percenta pacientov môže užívanie lieku vyvolať nebezpečnú rabdomyolýzu.

Z toho dôvodu by po nasadení preparátu do medikácie mali byť pacientovi s odstupom niekoľkých týždňov skontrolované pečeňové testy a koncentrácie kreatínkinázy (enzým uvoľňujúci sa pri poškodení svalov) v krvi.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch tváre, jazyka a hrdla, čo môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním.

Liečba týmto liekom nie je určená pre pacientov, ktorí majú ťažké ochorenie pečene. Taktiež liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre dojčiace alebo tehotné ženy.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button