Oramellox

OramelloxOramellox je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejším a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Oramellox je zlúčenina meloxikam [meloxikam].

Princíp lieku Oramellox


Meloxicam pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a veľmi ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Preparát využívame najmä na liečbu bolesti. Používa sa na krátkodobú liečbu symptómov akútnych záchvatov osteoartrózy (ochorenie kĺbov, pre ktoré je typické narušenie chrupavky).

Taktiež na dlhodobú liečbu symptómov reumatoidnej artritídy (chronické zápalové ochorenie kĺbov) a ankylozujúcej spondylitídy (zápal chrbtice).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára. Tento liek sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú nárazovo pri bolesti.

Liek sa má podávať v dávke 1/2 až 1 orodispergovateľná tableta denne.

Tableta sa vloží do úst na jazyk a nechá sa päť minút pomaly rozpúšťať (tableta sa nemá žuvať a nemá sa prehltnúť nerozpustená) a potom sa prehltne zapitím s 240 ml vody.

Nie všetky lieky (vrátane voľnopredajných) sa dajú kombinovať, potrebné je konzultovať. Nepiť alkohol. Liek by sa nemal užívať dlhodobo.

Liek nie je určený pre deti do 16 rokov. Nesmú ho užívať tehotné ženy v treťom trimestrí gravidity.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Oramellox môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Môžu sa prejaviť nasledujúce závažné vedľajšie účinky ako napr. závažné alergické reakcie, môžu sa vyskytnúť mdloby, dýchavičnosť, kožné reakcie a záchvaty astmy, krvácanie do žalúdka alebo čriev, peptické vredy, bolestivosť alebo zápal ústnej dutiny alebo zápal hltana, závažné postihnutie pľuzgiermi alebo odlupovanie kože, opuch okolo očí, perí a tváre, vyrážky vyvolané slnením.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. nedokonalé trávenie, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť, bolesti brucha, zápcha, plynatosť, hnačka, kožné vyrážky alebo svrbenie, pocit strácania rovnováhy, bolesti hlavy, opuch členkov a nôh, anémia.

Menej časté vedľajšie účinky sú precitlivenosť, žihľavka, závrat, tinitus (hučanie v ušiach), ospalosť, nepravidelný tep, zvýšený krvný tlak, návaly tepla, odchýlky od normálneho počtu bielych krviniek a krvných doštičiek, zmeny funkcie pečene, zadržiavanie soli a vody, zvýšená hladina draslíka, zmeny funkcie obličiek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button