Vyliec.sk / Liek / Disophrol Repetabs

Disophrol Repetabs

Disophrol Repetabs

Disophrol Repetabs je liek, ktorý sa používa na úľavu od príznakov prekrvenia a opuchu slizníc horných dýchacích ciest. Patrí do skupiny antihistaminiká a jeho účinnými látkami sú pseudoefedrín a dexbrómfeniramín.


Princíp lieku Disophrol Repetabs

Dexbrómfeniramín sa radí medzi antihistaminiká, čo sú lieky tlmiace alergické procesy. Liečivo tlmí výtok z nosa, kýchanie, slzenie a svrbenie očí. Pseudoefedrín znižuje prekrvenie slizníc, zmierňuje opuch sliznice, jemne vysušuje a uvoľňuje nosové cesty.

Využitie

Disophrol Repetabs slúži k rýchlej a pretrvávajúce úľave od príznakov prekrvenia a opuchu slizníc horných dýchacích ciest, ktoré sú prejavom sezónnej aj celoročnej alergie, sennej nádchy, akútneho zápalu nosohltana (nádchy) a nosových ciest.

Podávanie

Preparát nesmie byť použitý bez presného odporúčania lekára, ktorý by mal poznať celkový zdravotný stav chorého a ostatné užívané lieky. Disophrol Repetabs sa vyrába v podobe tabliet s obsahom 120 mg pseudoefedrínu a 6 mg dexbrómfeniramínu.

Dospelí, mladiství a deti od 12 rokov užívajú jednu tabletu 2x denne – ráno a večer pred spaním. Po počiatočnom zmiernení príznakov zvyčajne stačí jedna tableta denne ako udržiavacia dávka. Liečba by nemala byť dlhodobá (maximálne 10 dní).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Disophrol Repetabs môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek sa zvyčajne dobre znáša a za väčšinu nežiaducich účinkov je zodpovedný pseudoefedrín. Preparát totiž môže spôsobiť malátnosť, ospalosťútlm centrálneho nervového systému, nepokoj, úzkosť, strach, napätie, nespavosť, tras, kŕče, slabosť, závraty, bolesť hlavy, bledosť, dýchacie ťažkosti, potenie, tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo) a výdatné, sťažené, bolestivé alebo časté močenie.

Okrem toho môže vyvolať aj zvýšenie krvného tlaku, búšenie srdca, zrýchlenie srdcovej činnosti, poruchy srdcového rytmu, bolesť na hrudi, zlyhanie srdca. Uvádzané sú aj nežiaduce účinky ako žihľavka, vyrážka po použití lieku, závažná alergická reakcia (anafylaktický šok), zvýšená citlivosť kože na slnečné žiarenie, sucho v ústach, nose a v krku.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení. Liečba nie je určená pre pacientov mladších ako 12 rokov a počas 3. trimestra tehotenstva.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja

Disophrol Repetabs
5 (99.33%) 30 hlasov

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.