Bisomerck

BisomerckBisomerck je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku a anginy pectoris. Patrí do skupiny kardiaká a jeho účinnou zložkou je bisoprolol.

Princíp lieku Bisomerck


Bisoprolol patrí do skupiny liekov nazývaných beta-blokátory. Tieto lieky ovplyvňujú odpoveď organizmu na niektoré nervové vzruchy (impulzy), predovšetkým v srdci.

Výsledkom je, že bisoprolol spomaľuje akciu srdca a tým zvyšuje účinnosť srdca pri prečerpávaní krvi do organizmu.

Využitie

Bisomerck sa primárne podáva pri zvýšenom krvnom tlaku a na liečbu anginy pectoris. V malých dávkach aj u iných chorôb srdca (kardiomyopatia, stavy po infarktoch) vrátane srdcového zlyhávania.

Predtým boli beta-blokátory u zlyhania srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné. Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu.

Liek možno použiť aj pri búšení srdca a zistených porúch rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsieníflutter predsiení, rýchly pulz pri zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Bisomerck sa vyrába vo forme tabliet o sile 2,5 a 5 mg. Zvyčajne sa u dospelých pacientov užíva 5 mg denne.

U srdcového zlyhávania je nutné začať podávanie menšou dávkou a tú postupne opatrne navyšovať. Maximálna denná dávka je 20 mg, ktorá sa nesmie prekročiť, a liečba je vo všeobecnosti dlhodobá.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Bisomerck môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pre lieky na vysoký tlak je charakteristické, že môžu príliš účinkovať, a tým pádom prudko znížiť krvný tlak, čo sa môže prejaviť ako slabosť kolapsy.

Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil a diltiazem, preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Medzi ďalšie časté nežiaduce účinky patria únavabolesť hlavy, zhoršenie chorôb priedušiek (astma, chronická bronchitída a CHOCHP), zníženie libida a tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, vracaniehnačka alebo zápcha.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažkú astmu, ťažkú chronickú chorobu pľúc, závažné problémy s prúdením krvi v končatinách (napr. Raynaudov syndróm), neliečený feochromocytóm (zriedkavý nádor nadobličiek), metabolickú acidózu alebo nízky krvný tlak. Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button