Zápaly svalov (myozídy)
Zápaly svalov (odborne myozitídy) nepatria medzi bežné ochorenia. Niektoré zápaly „len“ spôsobujú ťažkosti, iné môžu byť veľmi závažné a môžu ohroziť postihnutého človeka na živote.
Aké sú príčiny vzniku týchto zápalov, ako sa prejavujú ako ich liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.
Zápaly svalov a ich príčiny:
1. Autoimunitné choroby
Existuje veľa imunitne podmienených chorôb, ktoré môžu spôsobiť zápalové poškodenie svalov, vyvolávateľom je v týchto prípadoch náš vlastný imunitný systém.
Príkladom týchto chorôb je polymyozitídy a dermatomyozitída.
2. Statíny
Tieto lieky na vysoký cholesterol spôsobujú statinovú myopatiu s poškodením svalov.
Mechanizmus poškodenia je zrejme komplexný a zápal nie je jeho jediným princípom, väčšinou ide o nezávažné stavy, ktoré si však vynútia vysadenie statínu.
3. Infekčné zápaly
Nejde našťastie o častú príčinu zápalu svalov. Infekcia svalov prebieha obvykle v rámci flegmóny mäkkých tkanív, ktorú typicky spôsobujú streptokoky.
Stav býva sprevádzaný vysokou horúčkou, potením, zadýchanosťou a prípadne aj známkami otravy krvi.
Úmrtnosť je vysoká a v prípade postihnutia končatiny môže byť jediným riešením jej neodkladná amputácia.
Pozn: Úplne špeciálnou kapitolou sú zápaly srdcového svalu (myokarditída).
Prejavy
Záleží na konkrétnej chorobe. Väčšina zápalov svalov sa prejavuje svalovou slabosťou a bolesťami svalov, pri dlhodobom priebehu sa môže objaviť zmenšovanie objemu svalovej hmoty.
Ťažké formy zápalu môžu byť však spojené s nebezpečným rozpadom svalových vlákien (rabdomyolýza) a uvoľňovaním látky známej ako myoglobín zo svalov do krvi.
V obličkách sa myoglobín filtruje do moču (myoglobinúria), poškodzuje obličky a môže vyvolať ich akútne zlyhanie.
Zápaly svalov a ich diagnostika
Okrem vlastných prejavov je dôležité urobiť krvný odbery, kde zistíme vyššiu hladinu kreatínkinázy (CK), čo je enzým uvoľňovaný z odumierajúcich svalových vlákien.
Niektoré laboratória vedia zistiť aj zvýšenú hladinu myoglobínu v krvi, ale to je menej dostupné vyšetrenie.
Ďalšie vyšetrenia smerujú na zistenie príčiny svalového zápalu, čo môže zahŕňať elektromyografiu a biopsiu svalu s histologickým vyšetrením vzorky na určenie charakteru zápalového procesu.
U infekčných zápalov je veľmi vysoká hodnota CRP v krvi a rozsah postihnutia svaloviny infekčným procesom sa hodnotí pomocou zobrazovacích metód (napr. CT vyšetrenie).
Liečba
Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Infekčné stavy liečime pomocou antibiotík, v prípade ohrozenia života môže byť potrebná aj amputácia postihnutej končatiny.
U neinfekčných stavov ide o odstránenie vyvolávajúcej príčiny (vysadenie statínov, podávanie imunosupresív a pod.). Viac si môžete prečítať v článkoch venovaných jednotlivým chorobám.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanety-svalu
Použité zdroje: základné zdroje textu