Žlté bielka očí

Zožltnutie očí a žlté bielka očí sa vyskytujú, ak máte žltačku. Žltačka sa objaví, keď zložky nesúce kyslík v krvi, nazývané hemoglobín, sa rozpadnú na bilirubín a vaše telo nevylučuje bilirubín. Bilirubín sa má premiestňovať z pečene do žlčových ciest a vaše telo by ho malo uvoľniť do stolice. Ak nedôjde k žiadnej časti tohto procesu, vzniká bilirubín v koži a spôsobí jej žltnutie. To sa môže vyskytnúť aj v očiach.
Biela časť oka je známa ako bielko. Zdravé očné tkanivo by sa malo javiť ako biele. Žlté bielka očí naznačujú, že tu existuje porucha základného zdravotného stavu pacienta.
Príčiny žltých bielok očí:
Už v úvode sme sa dozvedeli, že zožltnutie očných bielkov zapríčiňuje práve bilirubín, ktorý ostáva v krvi.
Preto sa poďme bližšie pozrieť na to, čo môže dopomôcť k vzniku žltých očí. Sú to práve stavy spojené najmä s pečeňou, ale aj so žlčníkom, pankreasom či krvou.
1. Pečeň
Pečeň plní veľa dôležitých funkcií pre telo, vrátane rozpadu červených krviniek. Podmienky, ktoré ovplyvňujú funkciu pečene, môžu viesť k zažltnutiu očí.
Zvyčajne to spôsobuje cirhóza pečene. Cirhózu môže zapríčiniť nadmerné pitie alkohol0ických nápojov, rakovina pečene, hepatitída B a hepatitída C. Hepatitída typu A, typu D a typu E môže tiež spôsobiť žlté bielka očí, ale tieto sú menej časté príčiny ako hepatitída B či C.
Lekári spájajú niektoré genetické stavy práve s cirhózou. Medzi tieto stavy patrí hemochromatóza, ktorá spôsobuje, že nadmerné množstvo železa sa zhromažďuje v pečeni a ovplyvňuje jeho funkciu.
Wilsonova choroba spôsobuje nadmerné nahromadenie medi v pečeni. Porfýria je ďalšou príčinou. Táto genetická porucha spôsobuje, že telo vytvorí nadbytočné množstvo porfyrínu.
2. Žlčník
Pečeň produkuje žlč, ktorá sa potom zhromažďuje v žlčníku. Žlčník je zodpovedný za uvoľnenie žlče, aby vám pomohla tráviť tuk. Spája sa späť s pečeňou cez žlčové kanály.
Žltačka sa môže vyskytnúť, ak sa žlčové kanály zablokujú. Táto blokáda je najčastejšie spôsobená žlčovými kameňmi. Medzi ďalšie príčiny patria cysty, nádory alebo zápal žlčníka.
3. Pankreas
Pankreatické kanáliky a žlčové kanáliky sa spoja, aby sa vypustili do tenkého čreva.
Ak sa pankreatický kanálik stane chorým alebo prekážkou, žlť sa nemusí správne odčerpať a môže sa vyskytnúť žltačka a tým pádom aj žlté bielka očí. Rakovina pankreasu môže spôsobiť tento stav. Ide však už o zriedkavejšiu príčinu.
4. Krv
Abnormálny rozpad červených krviniek alebo zhoršená exkrécia (vylučovanie) bilirubínu môže tiež spôsobiť žltnutie očí.
Z tohto dôvodu môžu podmienky, ktoré ovplyvňujú životnosť červených krviniek alebo ich produkciu, spôsobiť žltnutie očí. Medzi ne patria lieky spôsobujúce hemolytickú anémiu, ale aj kosáčikovitá anémia či reakcia neznášanlivosti z krvnej transfúzie.
Diagnostika
Na presnú diagnostiku môžu byť potrebné niektoré vyšetrenia. Predtým sa však lekár môže spýtať na nejaké ďalšie príznaky (nechutenstvo, nevoľnosť, tmavý moč a iné) a o vašom vzťahu k alkoholu.
Z vyšetrení sa najčastejšie vykonávajú pečeňové testy, ale aj krvný obraz, kedy dokážeme priamo zistiť hladinu a druh samotného bilirubínu.
Existujú totiž dva druhy – konjugovaný a nekonjugovaný. Konjugovaný sa spája s poškodení pečene alebo so zhoršeným odtoku žlče a nekonjugovaný so zvýšeným rozpadom červených krviniek.
Niekedy sa môžu obe vyšetrenia doplniť inými metódami, napríklad ultrazvukom brucha (pri ultrazvuku je dobre vidieť žlčové cesty a tkanivo pečene).
Ako liečiť žlté bielka očí
Ľudia na celom svete majú svoje vlastné bylinné prípravky na liečbu žltých očí. Bylinné prípravky často obsahujú prísady ako citróny, mrkva alebo harmanček.
Niektorí veria, že tieto zložky podporujú funkciu žlčníka, pečene a pankreasu, čo by zlepšilo žltačku.
Vedci však nedokázali dokázať, že tieto prírodné prostriedky vás môžu zbaviť žltých očí. Preto je vhodná medicínska liečba.
Žltačka je rozdelená do rôznych kategórií v závislosti od jej príčiny, a preto je liečba rôzna.
Hemolytická žltačka
Pri tomto type žltačky nie je ešte poškodená pečeň. Môže byť spôsobená infekciou, ako je malária. Lieky na liečbu základného stavu sú v takýchto prípadoch postačujúce.
Ak je spôsobená genetickou poruchou krvného obrazu, ako je napríklad kosáčikovitá anémia, môže byť nevyhnutná krvná transfúzia na nahradenie stratených červených krviniek.
Hepatocelulárna žltačka
Pečeň trpí určitým poškodením s týmto typom žltačky. Môže to byť spôsobené inými typmi infekcií, ako je vírusová hepatitída. V týchto prípadoch môžu antivírusové lieky zabrániť ďalšiemu poškodeniu pečene a liečiť žltačku.
Ak je poškodenie pečene spôsobené užívaním alkoholu alebo vystavením toxínom, na liečbu postačí obmedzenie týchto látok.
Avšak v prípadoch závažného ochorenia pečene môže byť nutná transplantácia pečene.
Obštrukčná žltačka
Tieto prípady žltačky sú spôsobené zablokovaným žlčovým kanálikom a je potrebný chirurgický zákrok.
Počas operácie môžu lekári odstrániť žlčník, časť žlčovodu a časť pankreasu.
Novorodenecká žltačka
Niekedy sa deti narodia so žltačkou, pretože systémy na odstránenie bilirubínu z ich tela nie sú úplne vyvinuté.
Tieto prípady zvyčajne nie sú príliš závažné a po niekoľkých týždňoch žlté bielka očí aj bez liečby samé vymiznú.
Kedy navštíviť lekára
Ak máte príznaky žltých očných bielok, odporúča sa navštíviť lekára, pretože za ich vznikom môže byť nebezpečná choroba.
Použité zdroje: základné zdroje textu