Nemožnosť sa rýchlo vymočiť

Nemožnosť sa rýchlo vymočiťNemožnosť sa rýchlo vymočiť súvisí najmä s ochorením močovej sústavy. U mužov a u žien môžu byť rozličné faktory spôsobujúce tento príznak. U mužov sú to choroby prostaty a u žien zápalové ochorenia močových ciest. Samozrejme, nemožnosť sa rýchlo vymočiť súvisí aj s príjmom tekutín, kedy nadmerný príjem nás donúti častejšie navštevovať záchod. Čo ďalšie stojí za vznikom tohto problému sa dozviete v tomto článku.

Príčiny nemožnosti sa rýchlo vymočiť:

1. Pitný režim

Pitný režim je veľmi dôležitý pre správny chod organizmu, pretože voda je v našom tele zastúpená z dvoch tretín.

Nadmerný príjem má síce menej komplikácií, no dokáže človeku znepríjemniť život. Obyčajne by sme mali vypiť 3 litre denne, z čoho vylúčime asi dva litre moču. Nadmerný príjem tekutín sa spája s častým močením, kedy dochádza k vylučovaniu veľkého množstva moču, čo môže istú chvíľu trvať.

Ďalším problémom sú aj tekutiny, ktoré pijeme. Ide o nápoje, ktoré majú močopudné účinky. Patria sem káva, čaj, pivo a rôzne sladené nápoje.

Takéto nápoje organizmus nie vždy dokáže spracovať, a preto sa ich zbaví jednoducho tým, že ich vylúči. Taký bylinný čaj má však pozitívne účinky, pretože prečisťuje močové cesty, čo vedie k dlhému močeniu.

2. Zväčšenie prostaty

Zväčšenie prostaty je jedným z najčastejších ochorení močovej sústavy, ktoré sa vyskytuje u mužov, najmä s pokročilým vekom.

Keďže hovoríme o nezhubnom zväčšení, nejde o život ohrozujúce ochorenie, no nesie so sebou isté komplikácie.

Zväčšenie prostaty nastáva vtedy, keď sa bunky tohto orgánu začnú viac množiť. Preto je niekedy ťažké rozlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakoviny prostaty.

Medzi prejavy choroby patria časté močenie počas dňa či noci, prerušované močenie, odtok tenkého prúdu moču a pocity nedokonalého alebo naliehavého močenia.

3. Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je už omnoho závažnejšou formou ochorenia prostaty. Výskyt choroby v dnešnej dobe pomerne stúpa, a preto by bolo dobré sa o nej dozvedieť viac.

Zo začiatku, ako každá rakovina, je bezpríznaková, no po čase sa prejavuje príznakmi, ktoré sme si už vymenovali pri nezhubnou zväčšení prostaty.

Okrem toho sa objavuje aj krv v moči, bolesť pri močení, únava či nechutenstvo. Ak neliečime tento nádor, môže to viesť aj k impotencii.

4. Zápaly močových ciest

Infekcie močových ciest spojené so zápalom sú v súčastnosti častým problémom. Dochádza k tomu vtedy, keď baktérie vstupujú do močového mechúra cez močovú trubicu.

Preto sa infekcie vyskytujú skôr u žien ako u mužov. Je to z toho dôvodu, že močová trubica žien je kratšia ako u mužov. Preto majú baktérie menšiu vzdialenosť na to, aby sa dostali do tela, kde by mohli infikovať močový trakt.

Ide o rôzne zápaly, no najmä o zápal močového mechúra a močovej trubice. Zväčša sa prejavujú častým nutkaním na močenie, prerušovaným močením, pálením a rezaním pri močení a močením malého alebo naopak veľkého množstva moču.

Okrem toho môže moč nepríjemne zapáchať a môže obsahovať krv alebo bielkovinu.

5. Močové kamene

Močové kamene sú ochorením, ktoré dokážu človeku veľmi znepríjemniť život. Tieto kamienky vznikajú v močových cestách z odpadových látok.

Predstave si, že sa tento kamienok zasekne v močových cestách. No hrozná bolesť spojená s problémom vymočiť sa, s poruchou odtoku moču a s obsahom krvi v moču. Avšak tu platí, že čím väčší kamienok, tým horšie komplikácie.

Pre nás je však dôležité, ako vzniká neschopnosť sa rýchlo vymočiť. Keďže kamienok upcháva močové cesty, tak logicky sa moč pomalšie dostáva z tela von.

Samozrejme, nemožnosť sa rýchlo vymočiť je aj vďaka bolesti, ktorá vystreľuje až do brucha, slabín či tresiel.

Diagnostika

Presnú diagnózu stanoví lekár hlavne na základe výsledkov z vyšetrenia moču, prípadne krvi. Nie vždy to bude dostačujúce na určenie presnej príčiny.

Preto sa lekárovi naskytnú možnosti vykonať iné vyšetrenia, ako sú ultrazvuk, RTG brucha či cystoskopia.

Ako liečiť nemožnosť sa rýchlo vymočiť

Liečba spočíva od presnej diagnózy, ktorú stanoví lekár. No predtým spomeniem, že v niektorých prípadoch postačí zmena pitného režimu.

Zápalové a infekčné ochorenia močovej sústavy sa liečia liekmi – antibiotikami a protizápalovými liekmi.

Zväčšená prostata sa lieči buď chirurgicky, alebo liekmi (napríklad Alfa-blokátory). Chirurgicky sa liečia aj močové kamene.

Liečba rakoviny prostaty je zložitejšia a dlhšia. Sú tri rôzne varianty, ktoré závisia od konkrétneho stavu pacienta. Ide o chirurgické riešenie, o chemoterapiu alebo o hormonálnu terapiu.

Kedy navštíviť lekára

Nemožnosť sa rýchlo vymočiť nie je problém, s ktorým by ste mali okamžite zájsť za lekárom. No na druhej strane netreba ho ani podceniť.

Lekára sa odporúča navštíviť v takom prípade, keď sa objavujú aj ďalšie príznaky, najmä bolesť pri močení a krv v moči.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button