Časté infekcie

Časté infekcieČasté infekcie sú typické pri oslabenom alebo nedostatočne vyvinutom imunitnom systéme. Oslabený je v prípade starších ľuďoch a nedostatočne vyvinutý u detí. Zdravý dospelý človek by nemal trpieť častými infekciami. Avšak pri sezónnych ochoreniach, najmä pri chrípke, je charakteristická oslabená imunita aj u dospelých jedincoch, pričom sa objavuje mnoho ďalších príznakov, ktoré sú typické pre danú infekciu. Čo je príčinou častých infekcií a oslabeného imunitného systému? Kedy navštíviť lekára? Je možné sa tomu vyvarovať? Na tieto otázky nájdeme odpovede v tomto článku. 

Príčiny častých infekcií:


1. Znížená protilátková imunita

Protilátkovú imunitu zabezpečujú B-lymfocyty, ktoré pri styku s antigénom (cudzorodá látka) vytvárajú protilátky.

Časť týchto lymfocytov sa mení na pamäťové bunky, takže pri opätovnom kontakte s rovnakým pôvodcom ochorenia môže telo reagovať rýchlejšie a so silnejšou produkciou protilátok než po prvý raz.

Zníženie schopnosti B-lymfocytov vytvárať protilátky sa prejaví častejšími infekciami, najmä tráviaceho traktu (hnačkovité ochorenia), dýchacej sústavy (ochorenia pľúc alebo priedušiek) a respiračného systému (zápal dutín alebo stredného ucha).

Vo vážnejších prípadoch sa môže vyskytnúť zápal obličiek, zápal močových ciest a zápal mozgových blán, kedy je nevyhnutné lekárske vyšetrenie.

2. Leukémia

Leukémia je označením pre skupinu chorôb, ktoré by sa dali opísať ako „rakovina krvi„.  Nádorový proces v tomto prípade postihuje biele krvinky (leukocyty). Tie sa v našom tele tvoria najmä v kostnej dreni.

Za určitých okolností sa stane, že dôjde k mutácii niektorej bielej krvinky, ktorá sa zažne nekontrolovateľne deliť.

Leukémia sa vyznačuje zvýšeným počtom bielych krviniek, ale tých nádorových, ktoré zapríčinia neschopnosť vykonávať funkciu pravých krviniek (bielych aj červených) a krvných doštičiek.

To sa prejavuje únavou, horúčkou, nočným potením, oslabenou imunitou, opakovanými infekciami a inými príznakmi, ktoré sú typické pre nedostatok červených krviniekbielych krviniek a krvných doštičiek.

3. AIDS

AIDS je nebezpečné ochorenie prejavujúce sa postupným zlyhaním imunitného systému.

Preto je viac než jasné, že sa u vás budú objavovať časté infekcie, ktoré môžu postihnúť najmä tráviaci trakt, dýchaciu sústavu, ale aj nervovú sústavu. Už pri ľahkej infekcii môže človek zomrieť, pretože počet bielych krviniek je veľmi nízky.

4. Nádorové ochorenia

Nádorové ochorenia sú jednou z častých príčin úmrtí. Pomerne bežne sa spolu s prítomnou rakovinou objavujú aj časté infekcie.

Napríklad taký mnohopočetný myelóm, ktorého pôvod je v krvných bunkách, presnejšie v B-lymfocytoch (o nich sme si už povedali).

5. Alergia

Časté infekcie môžu byť typické aj pri alergiách, kedy sú alergici náchylnejší najmä na ochorenia priedušiek a zápalov dolných dýchacích ciest (napríklad angína).

6. Niektoré infekcie

Prítomnosť niektorých infekcií v organizme dokáže zapríčiniť vznik infekcie v celom tele. Takou infekciou je aj kvasinková, ktorá sa značí ako systémová mykotická infekcia.

Systémová sa vyskytuje u ľudí s oslabenou infekciu, ktorá napadá viacero orgánov.

Druhým typom mykotickej infekcie je povrchová, ktorá sa môže vyskytnúť prakticky kdekoľvek na našom tele (koža, vlasy, nechty). Povrchová však nemá súvis s častými infekciami.

Diagnostika

Fyzické vyšetrenie u lekára a krvný obraz nám povedia viac o prítomnosti nejakej infekcie v tele.

Niekedy môže byť na presnú diagnózu potrebná aj vzorka moču.

Ako liečiť časté infekcie

Liečba tohto príznaku spočíva vo vyriešení primárneho problému. Preto nie každá liečba je efektívna pri všetkých ochoreniach.

Znížená protilátková imunita sa lieči nielen užívaním doplnkov stravy, ktoré zlepšia imunitu, ale aj zdravou stravou s obsahom vitamínov. Leukémia je veľmi ťažko liečiteľná, kedy sa užívajú agresívne cytostatiká v rámci chemoterapie.

Pri ostatných rakovinách je liečba podobná. AIDS je neliečiteľná choroba, avšak pri užívaní antivirotík sa dokáže pozastaviť vývin infekcie.

Liečba je však drahá. Ľahká alergia sa potláča za pomoci liekov zo skupiny antihistaminiká, no ťažšia forma si môže vynútiť aj iné lieky (kortikoidy a lieky na doplnenie adrenalínu). Liečba kvasinkovej infekcie patrí do rúk dermatológa, no lieči sa aj voľnopredajnými prípravkami určených na boj proti mykóze.

Kedy navštíviť lekára

Časté infekcie sú príznakom, ktorý hovorí o nejakom probléme nášho organizmu.

Lekára netreba vyhľadať napríklad pri oslabenej imunite, ktorá ale nie je spôsobená chorobou. V iných prípadoch sa odporúča navštíviť lekára.

Napríklad pri neustále sa vracajúcich infekciách, pri oslabenej imunite aj po užívaní doplnok stravy, pri infekciách postihujúce viacero orgánov alebo pri infekciách, ktoré pretrvávajú dlhú dobu.

Na záver by som vám chcel odporučiť, aby ste si prečítali články o príčinách častých infekciách (najmä o leukémii a AIDS). Pomôže vám to totiž skôr identifikovať chorobu, vďaka čomu sa vyhnete rôznym komplikáciám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button