Bolestivá polúcia

Bolestivá polúciaBolestivá polúcia sa najčastejšie vyskytuje pri infekčných a zápalových ochoreniach močových ciest. Okrem toho sa môže objaviť aj pri ochorení pohlavnej sústavy. Viac o týchto chorobách a o ich liečbe sa dozviete v tomto článku.

Polúcia je mimovoľný výron mužského semena počas spánku (iným názvom aj mokré sny). K tomuto stavu dochádza prvýkrát v období puberty, kedy chlapci dospievajú a dozrievajú na dospelých mužov. Preto sa jedná o prirodzenú vec.

Príčiny bolestivej polúcie:


1. Infekčné a zápalové ochorenia močových ciest

Infekcie močových ciest dokážu potrápiť každého muža, aj keď je pravda, že u mužov sa objavujú menej ako u žien. Je to z toho dôvodu, že muži majú dlhšiu močovú trubicu, a preto musia baktérie prekonať dlhšiu trasu. Typickým príznakom infekcie je časté nutkanie na močenieprerušované močenie či pálenie alebo rezanie pri samotnom močení. Ďalej sa vyskytuje aj bolesť v podbrušku, zápach moču, krv v moči alebo bielkovina v moči.

Bolestivá polúcia sa objavuje vtedy, keď infekcia ďalej napadá močové cesty a dochádza tak k zápalu. Ide najmä o zápal prostaty, ale aj zápal močového mechúra či zápal močovej trubice. V takýchto prípadoch je už príznakov viac.

Okrem vyššie spomenutých a bolestivej polúcie sa vyskytuje aj bolesť brucha, bolesť genitálií či bolestivá ejakulácia. Ak infekcia pokračuje stále ďalej, dochádza k závažnejšej komplikácii – zápalu obličiek.

2. Kvapavka

Kvapavka patrí medzi ochorenia pohlavnej sústavy. Táto choroba sa prenáša pohlavným stykom, rovnako ako syfilis či AIDS. Kvapavka sa však prejavuje u mužov inač ako u žien. U mužov dochádza k príznakom, ako je pálenie a rezanie pri močení, výtok z penisu, zakalený moč a začervenanie žaluďa.

Keď už sa ale kvapavka ďalej rozvíja, vzniká zápal prostaty, zápal nadsemenníka, no niekedy aj zápal semenníka. Práve tieto zápaly sa prejavujú nielen bolestivou polúciou, ale aj horúčkou, bolesťou pri pohlavnom styku a bolesťou pri ejakulácii. Ak dôjde až k zápalu semenníkov, nie je vylúčená ani neplodnosť.

Diagnostika

Základom určenia diagnózy bude nielen vaša anamnéza (rozhovor pacienta s lekárom, kedy pacient vysvetlí svoje ťažkosti), ale aj prítomnosť ďalších príznakov. Okrem toho sa môžu vykonať aj rôzne vyšetrenia, najmä vyšetrenie krvného obrazu a vyšetrenie moču.

Ako liečiť bolestivú polúciu

Pri infekčných a zápalových ochoreniach močových ciest sa najčastejšie užívajú lieky zo skupiny antibiotiká. Okrem toho sa ale odporúča, aby pacient pil dostatok tekutín. Liečba kvapavky taktiež spočíva v antibiotikách.

Kedy navštíviť lekára

Bolestivá polúcia nie je v žiadnom prípade prirodzenou vecou a spája sa so zápalom močových ciest. Preto keď sa vyskytuje, navštívte lekára. Ignorovanie tohto príznaku môže viesť k ťažkým komplikáciám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.