Bolesť močovej trubice

Bolesť močovej trubiceMočová trubica (lat. uretra) slúži na vypúšťanie moču z močového mechúra. U mužov je uretra dlhá trubica vo vnútri penisu. U žien je kratšia a nachádza sa vo vnútri panvy. Bolesť močovej trubice môže byť jemná alebo ostrá, konštantná alebo prerušovaná, ale aj akútna alebo chronická. Aj preto je za vznikom týchto bolestí mnoho príčin, od zranení, chorôb až po starnutie.

Príčiny bolesti močovej trubice:


1. Uretritída (zápal močovej trubice)

Uretritída je všeobecný pojem, ktorý opisuje všetky typy zápalu močovej rúry. Bežné príčiny uretritídy zahŕňajú bakteriálne a vírusové infekcie (napríklad vaginálna mykóza). Riziko vzniku uretritídy narastá s vysoko rizikovým sexuálnym správaním, prítomnosťou sexuálne prenosných chorôb a početnými sexuálnymi partnermi. Uretritídou trpia skôr ženy, najmä vo veku 20 až 50 rokov. Preto u žien, pretože močová rúra je kratšia ako u mužov, čo spôsobuje rýchlejšie sírenie baktérií a vírusov.

Medzi bežné príznaky uretritídy u mužov patrí pálivá bolesť pri močení, krv v moči, výtok z penisu a bolesť pri ejakulácii. Medzi bežné príznaky u žien patrí taktiež pálivá bolesť pri močení, ale aj bolesť brucha, bolesť panvy a vaginálny výtok. Pri oboch pohlaví to môže byť sprevádzané aj nutkaním na močenie alebo sťaženým vyprázdňovaním moču z tela von.

2. Pohlavne prenosné choroby

Pohlavne prenosné choroby – vrátane chlamýdií, syfilisu a kvapavky – často spôsobujú bolesť močovej trubice. Tu môžeme zaradiť aj infekciu vyvolanú prvokom trichomonas vaginalis (bičíkovec pošvový). Táto infekcia spôsobuje ochorenie, ktoré sa nazýva trichomoniáza.

Medzi príznaky patria aj svrbenie v oblasti močovej trubice, pálenie a rezanie pri močení, zvýšená teplota a výtok z močovej rúry. Pri pohlavne prenosných ochoreniach je potrebné ihneď navštíviť lekára.

3. Močové kamene

Obličkové kamene môžu spôsobiť nepríjemnú bolesť močovej trubice. Močové kamene sú tuhé látky pozostávajúce zo solí a minerálov v moči. Mnoho močových kameňov prechádza močovým traktom bez toho, aby spôsobovalo bolesť, ale nájde sa aj väčší kameň, ktorý môže uviaznuť v močovej trubici. Obštrukcia toku moču v močovej trubici môže spôsobiť neznesiteľnú bolesť. Na liečbu veľkých obličkových kameňov môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Pri močových kameňov je nutná včasná diagnostika, pretože ak to budeme ignorovať, liečba bude dlhodobejšia, ale hlavne bolestivejšia.

4. Zúženie močovej trubice

Bolesť močovej trubice sa môže objaviť aj pri zúžení močovej trubice. K tejto poruche sa môžeme dostať po úraze alebo po chirurgickom zákroku. Samozrejme, existujú aj vrodené komplikácie spojené so zúžením močovej trubice.

Ďalšími príznakmi zúženia močovej trubice sú prerušované močeniepocit nedokonalého vymočenia. Komplikáciou hromadenia moču v močovom mechúre sú opakované močové infekcie s možnými zápalmi obličiek, čo môže viesť až k zlyhaniu obličiek.

5. Rakovina močového mechúra

Bolesťou sa môže prejaviť aj nádorové ochorenie močového mechúra. Ako každá rakovina, aj táto je spočiatku bezpríznaková, ale po určitom čase sa objavuje najmä krv v moči, ale aj pálenie a rezanie pri močení, inkontinencia moču a porucha odtoku moču.

6. Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je veľmi závažnou a u mužov veľmi častou formou nádorových ochorení. Výskyt nielen rakoviny prostaty stúpa, ale aj rakoviny močového mechúra. Jedným zo základných symptómov rakoviny prostaty je práve bolesť v oblasti močovej trubice.

Takisto aj pri tomto type rakoviny dochádza k výskytu krvi v moči, páleniu či rezaniu pri močení a poruche odtoku moču. Okrem toho sa objavujú aj iné príznaky, ako je časté alebo prerušované močenie. Pokročilejšia forma tejto rakoviny môže spôsobiť aj bolesť pri ejakulácii.

Diagnostika

Fyzické vyšetrenie a kompletný záznam vášho zdravotného stavu dokážu presne diagnostikovať bolesť močovej trubice. Pri fyzickom vyšetrení bude lekár najmä zisťovať citlivosť v oblasti brucha. Ak ste žena, môže byť nevyhnutné aj vyšetrenie panvy. Dosť často sa odoberajú aj vzorky moču.

V závislosti od vašich symptómov a výsledkov vášho fyzického vyšetrenia môžu dodatočné testy a zobrazovacie štúdie pomôcť lekárovi dosiahnuť diagnózu.

To zahŕňa CT skenovaniecystoskopiuultrazvuk obličiek a močového mechúraMRI (magnetickú rezonanciu)rádionuklidové skenovanie, testy na pohlavne prenosné choroby, urodynamický test (ide o vyšetrenie močových ciest) a tzv. prázdny cystouretrogram (ide o röntgenový test, ktorý zistí prítomnosť močových kameňov).

Ako liečiť bolesť močovej trubice

Liečba závisí od príčiny vzniku bolesti. Najčastejšie sa lieči formou liekov (napríklad pri infekciách či pohlavných ochoreniach), najmä zo skupiny antibiotiká. Medzi ďalšie lieky patria aj lieky od bolesti, antispasmodiká (určené na kontrolu svalových kŕčov v močovom mechúri) a alfa-blokátory (určené na uvoľnenie svalového tonusu).

S užívaním liekov sa odporúča pitie veľkého množstva tekutín spojeného s častým močením, čo môže skrátiť dobu liečby a zotavenia močovej trubice. Ďalšou variantou liečby je chirurgický zákrok, ktorý je účinný pri zúžení močovej trubice, ale aj pri močových kameňoch.

Kedy navštíviť lekára

Bolesť močovej trubice nie je ani zďaleka bežná, a preto je potrebné okamžite zájsť za odborníkom. V prípade, že tak neurobíte, nielenže si zbytočne zhoršíte váš zdravotný stav, ale liečba môže byť neskôr veľmi bolestivá a dlhodobá.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.