Vyliec.sk > Liek > Zitrocin

Zitrocin

ZitrocinZitrocin je liek, ktorý má využitie na liečbu rôznych infekcií. Patrí medzi antibiotiká zo skupiny makrolidy a jeho účinnou látkou je azitromycín.


Princíp lieku Zitrocin

Azitromycín blokuje v bakteriálnych bunkách tvorbu bielkovín, tým narušuje ich schopnosť množenia a oslabuje tak bakteriálnu populáciu v boji s naším imunitným systémom.

Využitie

Zitrocin má pomerne široké využitie. Jeho najčastejšie využitie nájdeme na liečbu infekcie horných dýchacích ciest (vrátane zápalu hltana, zápalu mandlí, zápalu prinosových dutín a zápalu stredného ucha) a infekcie dolných dýchacích ciest (vrátane zápalu priedušiek a zápalu pľúc).

Okrem toho je možné ho podávať pacientom na liečbu infekcie žalúdka a dvanástnika spôsobené Helicobacter pylori alebo na liečbu infekcie kože a mäkkých tkanív vrátane stredne ťažkej formy acne vulgaris. Taktiež je často využívaný aj na liečbu pohlavne prenosných ochorení, ktoré sú spôsobené chlamýdiami.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na lekárovi a bez jeho vedomia nesmie byť liek užívaný. Zitrocin sa väčšinou podáva vo forme tabliet o sile 500 miligramov a bežná dávka pre dospelého pacienta je 1 až 2 tablety denne.

Dĺžku liečby určuje výhradne lekár a pacient by ju nemal samovoľne meniť. Tablety sa užívajú nezávisle od jedla, v pravidelných časových odstupoch, vždy vcelku a zapijú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Liek sa môže používať počas tehotenstva a počas dojčenia iba vtedy, ak prospech liečby prevyšuje možné riziko.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zitrocin môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy ako sú hnačka, bolesť brucha, nevoľnosť, plynatosť, vracanie alebo strata chuti do jedla.

Medzi ďalšie, no už menej časté, nežiaduce účinky patria zmeny v počte bielych krviniek (najčastejšie zníženie počtu bielych krviniek), bolesť hlavy, závrat, únava, bolesti kĺbov, vyrážka ale aj svrbenie kože. Zriedkavo môže užívanie lieku spôsobiť pacientovi poškodenie zraku alebo sluchu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Liek nie je vhodný pre deti, ktorých telesná hmotnosť je nižšia ako 45 kg.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.