Xydalba

XydalbaXydalba je liek, ktorý sa používa v dermatológii na liečbu infekcií kože alebo tkanív podkožnej vrstvy. Patrí do skupiny antibiotiká a jeho účinnou látkou je dalbavancín.


Princíp lieku Xydalba

Dalbavancín je antibiotikum zo skupiny glykopeptidov. Pôsobí na tvorbu bunkovej steny u niektorých baktérií a blokuje ju. Tento efekt následne vyvoláva smrť bakteriálnych buniek.

Využitie

Xydalba sa používa na liečenie pacientov so závažnými infekciami kože alebo tkanív podkožnej vrstvy, ktoré spôsobujú gram-pozitívne baktérie (napr. stafylokokové infekcie alebo streptokokové infekcie).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Xydalba sa vyrába v podobe prášku, z ktorého sa rozpustením vytvorí roztok na intravenózne podanie vo forme infúzie.

Liek sa podáva v jednej dávke 1 500 mg alebo v dvoch dávkach v odstupe jedného týždňa: V prvý deň liečby sa podáva 1 000 mg lieku a v ôsmy deň sa podá ďalšia dávka – 500 mg. U pacientov, ktorí trpia postihnutím obličiek, môže lekár znížiť dávku.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, nevoľnosť a hnačka. Menej často môže užívanie lieku spôsobiť anémiu, trombocytózu, eozinofíliu (zvýšený počet určitého typu bielych krviniek), leukopéniu, neutropéniu (nedostatok určitého typu bielych krviniek), nechutenstvo, nespavosť, závrat, infekcie močových ciest, kašeľ, plynatosť, bolesti bruchavracanie, pocit tepla, zriedkavo aj dýchacie ťažkosti (bronchospazmus).

Kvôli vnútrožilovom podávaní môže vzniknúť bolesť, sčervenanie alebo opuch v mieste vpichu infúzie, ale aj zápal žíl. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú opuch pier, tváre, hrdla alebo jazyka, vyrážky, svrbenie kože, pokles krvného tlaku a dýchavičnosť.

Liečba nie je určená pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.