Xoterna Breezhaler

Xoterna BreezhalerXoterna Breezhaler je liek, ktorý sa používa na liečbu pľúcnej choroby známej ako chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnými zložkami sú indakaterol a glykopyrónium.


Princíp lieku Xoterna Breezhaler

Indakaterol a glykopyrónium pôsobia trochu odlišným mechanizmom na hladkú svalovinu priedušiek a uvoľňujú ju, čím sa priedušky rozšíria.

Využitie

Používa sa na uľahčenie dýchania u dospelých pacientov, ktorí majú ťažkosti s dýchaním v dôsledku ochorenia pľúc nazývaného chronická obštrukčná choroba pľúc.

Pri CHOCHP sú svaly dýchacích ciest stiahnuté. Sťažuje to dýchanie. Tento liek bráni stiahnutiu týchto svalov v pľúcach, čo uľahčuje prúdenie vzduchu do pľúc a z pľúc.

Podávanie

Xoterna Breezhaler sa má podávať iba podľa presného doporučenia ošetrujúceho lekára. Preparát sa vyrába v podobe kapsúl, ktorých obsah (biely prášok) sa inhaluje pomocou špeciálneho inhalátora. Bežná dávka pre dospelého človeka je inhalácia jednej kapsuly denne. 

Tento liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase. Keď sa bude používať tento liek raz denne, pomôže to zmenšiť dopad CHOCHP na každodenný život.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Liek môže vyvolať rôzne nežiaduce účinky, a medzi najčastejšie patria upchatý nos, kýchanie, kašeľ, bolesť hlavy s horúčkou alebo bez nej, čo môžu to byť prejavy infekcie horných dýchacích ciest, ďalej búšenie srdca, sucho v ústach, celková podráždenosť a poruchy spánku.

Okrem toho môže niekedy spôsobiť bolestivé a časté močenie (cystitída), pocit tlaku alebo bolesť v lícach a v čele (sínusitída), závraty, tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačka, bolesť brucha), zubný kaz, ale aj bolesť svalov, väzov, šliach, kĺbov a kostí.

U ľudí so zeleným zákalom nemožno vylúčiť zhoršenie ťažkostí. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú problémy s prehĺtaním, žihľavka, dýchavičnosť a opuch tváre, jazyka alebo hltana.

Xoterna Breezhaler nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.