Tenormin

TenorminTenormin je liek, ktorý sa radí do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky patria medzi základné lieky na vysoký tlak, ochorenia srdca a porúch srdcového rytmu. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina atenolol.

Tenormin a jeho princíp


Atenolol v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiadúci efekt stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.

Atenolol patrí medzi tzv. kardioselektívne beta-blokátory, to zjednodušene povedané znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci.

Využitie

Tento liek môžeme podávať pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach u chorôb srdca (ischemická choroba srdca vrátane angíny pectoris a stavov po infarktoch, ďalej kardiomyopatia) vrátane srdcového zlyhávania.

Predtým boli beta-blokátory u zlyhanie srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné. Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu.

Predpisujeme ho aj pri búšení srdca a zistených porúch rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz u zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Rovnako ako iné beta-blokátory, sa nesmie podávať pacientom, u ktorých boli preukázané nasledujúce poruchy: známa precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok, bradykardia, kardiogénny šok, hypotenzia, metabolická acidóza, závažné obehové poruchy periférnych tepien, predsieňokomorový blok druhého alebo tretieho stupňa, sick sinus syndróm, sinoatriálny blok, neliečený feochromocytóm, nekompenzované srdcové zlyhanie, ťažká forma astma bronchiale alebo chronickej obštrukčnej chorobe pľúc.

Podávanie

Záleží striktne na odporúčani predpisujúceho lekára a na dôvode, prečo je liek užívaný. Zvyčajne sa podáva 1x denne v dávke 25-100 miligramov.

Zvlášť u srdcového zlyhávania sa u beta-blokátorov musí začínať s nízkymi dávkami, ktoré sa postupne navyšujú.

Atenolol prestupuje cez placentárnu bariéru a objavuje sa v pupočníkovej krvi. Podávanie lieku

Tenormin v prvom trimestri tehotenstva nebolo hodnotené v žiadnej štúdii a nemožno vylúčiť možnosť poškodenia plodu. Tenormin bol za zvýšeného dohľadu použitý na liečbu hypertenzie v treťom trimestri tehotenstva.

Podávanie tohto lieku tehotným ženám pri liečbe miernej alebo stredne závažnej hypertenzie bolo spojené s retardáciou intrauterinného rastu.

Pri použití lieku Tenormin u žien, ktoré sú tehotné alebo môžu otehotnieť, je potrebné zvážiť predpokladaný prospech a možné riziká, obzvlášť v prvom a druhom trimestri tehotenstva.

Atenolol sa významne kumuluje v ľudskom materskom mlieku. Novorodenci, ktorých matky užívali Tenormin pri pôrode alebo v čase dojčenia, majú zvýšené riziko hypoglykémie a bradykardie. Ak je Tenormin podávaný tehotnej alebo dojčiacej žene, je potrebná opatrnosť.

Nevýhody

Preparát môže spôsobiť prílišné zníženie krvného tlaku a z toho plynúce slabosť a kolapsy. Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania.

To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil (napr. lieky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (napr. liek Diacordin), preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, chronická bronchitída a CHOCHP, zníženie libida a rôzne tráviace ťažkosti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button