Sutent

Sutent je liek, ktorý sa používa v onkológii na liečbu rakoviny. Patrí do skupiny cytostatiká a jeho účinnou zložkou je sunitinib.
Princíp lieku Sutent
Sunitinib patrí medzi inhibítory tyrozínkinázy, čo sú enzýmy prenášajúce v bunkách informácie, ktoré sú okrem iného dôležité pre delenie a množenie buniek.
Sunitinib pôsobí na tyrozínkinázy vrátane receptorov pre doštičkový rastový faktor, receptorov faktora kmeňových buniek a endotelového rastového faktora. Dôsledkom je narušenie rastu nádorového tkaniva a blokovanie novotvorby ciev vyživujúcich nádor.
Využitie
Sutent sa používa na liečbu rakoviny známej ako gastrointestinálny stromálny tumor (GIST). GIST je druh rakoviny žalúdka a čriev.
Okrem toho sa používa aj pri liečbe rakoviny ako sú metastatický karcinóm z obličkových buniek (MRCC) a pankreatické neuroendokrinné nádory (pNET). MRCC je druh rakoviny obličiek, ktorý sa rozšíril do iných častí tela, pNET sú nádory buniek pankreasu tvoriacich hormóny, ktoré pokračujú v raste alebo sa nedajú odstrániť chirurgicky.
Podávanie
Sutent patrí len do rúk lekára so skúsenosťami liečby hematologických ochorení a bez jeho odporúčania nesmie byť liek podávaný. Prípravok sa vyrába vo forme kapsúl o sile 12,5-50 miligramov.
Pri liečbe GIST alebo MRCC je zvyčajná dávka 50 mg raz denne užívaných 28 dní, po ktorých nasleduje 14 dní prestávky v 6-týždňových cykloch.
Pri liečbe pNET je zvyčajná dávka 37,5 mg raz denne bez prestávky v liečbe.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Tento liek môže spôsobiť mnoho nežiaducich účinkov a medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha, bolesť brucha), bolesti hlavy, bolesti kĺbov, modriny, únava, dýchavičnosť, zvýšenie krvného tlaku, anémia, leukopénia a zníženie počtu krvných doštičiek.
Vzácne sa môžu vyskytnúť rôzne poruchy srdcového rytmu a príznaky srdcového zlyhávania. Z ďalších vážnych komplikácií môže dôjsť pri liečbe k zlyhaniu obličiek, krvácanie do tráviaceho traktu , ale aj krvácanie do mozgu.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako opuch a vyrážka.
Použité zdroje: základné zdroje textu