Sobycor

SobycorSobycor je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku a chorôb srdca. Patrí do skupiny kardiaká a jeho účinnou zložkou je bisoprolol.

Princíp lieku Sobycor


Bisoprolol patrí do skupiny liekov nazývaných beta-blokátory. Tieto lieky ovplyvňujú odpoveď organizmu na niektoré nervové vzruchy (impulzy), predovšetkým v srdci.

Výsledkom je, že bisoprolol spomaľuje akciu srdca a tým zvyšuje účinnosť srdca pri prečerpávaní krvi do organizmu.

Zároveň bisoprolol znižuje nároky srdca na prívod kyslíka a krvi. Zlyhávanie srdca sa objaví, keď je srdcový sval slabý a nie je schopný prečerpať dostatok krvi potrebnej na zásobenie organizmu.

Využitie

Sobycor sa najčastejšie podáva pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach aj u chorôb srdca (angina pectoris, kardiomyopatia, stavy po infarktoch) vrátane srdcového zlyhávania.

Predtým boli beta-blokátory u zlyhanie srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné. Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu.

Sobycor možno použiť aj pri búšení srdca a zistených porúch rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz pri zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Sobycor sa vyrába vo forme tabliet o sile 2,5, 5 a 10 mg. Denná dávka je individuálna, no zvyčajne sa u dospelých užíva 10 mg bisoprololu denne.

U srdcového zlyhávania je nutné začať podávanie menšou dávkou a tú postupne opatrne navyšovať.  Maximálna denná dávka je 20 mg, ktorá sa nesmie prekročiť.

Tableta sa užíva ráno, zapije sa malým množstvom vody, s jedlom alebo bez jedla. Tableta sa nesmie drviť ani hrýzť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pre lieky na vysoký tlak je charakteristické, že môžu príliš účinkovať, a tým pádom prudko znížiť krvný tlak, čo sa môže prejaviť ako slabosť a kolapsy.

Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil a diltiazem, preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Medzi ďalšie časté nežiaduce účinky patrí únava, bolesť hlavy, zhoršenie chorôb priedušiek (astma, chronická bronchitída a CHOCHP), zníženie libida a tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo zápcha.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Sobycor nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažkú astmu, ťažkú chronickú chorobu pľúc, závažné problémy s prúdením krvi v končatinách (napr. Raynaudov syndróm), neliečený feochromocytóm (zriedkavý nádor nadobličiek), metabolickú acidózu alebo nízky krvný tlak.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button