Mimpara

MimparaMimpara je liek, ktorý sa využíva pri niektorých chorobách spojených s poruchou metabolizmu vápnika a kostí. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina cinakalcet (cinakalcet).

Princíp lieku Mimpara


Cinakalcet ovplyvňuje metabolizmus vápnika a pomáha znižovať jeho hladinu v krvi.

Presnejšie povedané, táto zlúčenina účinkuje na tzv. prištítne telieska a znižuje tvorbu parathormónu (PTH).

Parathormón odvápňuje kosti a zvyšuje koncentráciu vápnika v krvi.

Použitie

Tento liek sa využíva u hyperparatyreózy.

Indikácie zahŕňajú ako primárnou hyperparatyreózou (nezhubné operačne neriešiteľné nádory prištítnych teliesok tvoriace zvýšené množstvo parathormónu s následným zvýšením hladiny krvného vápnika) tak aj častejšie sekundárnej hyperparatyreózy (typicky chorí s ťažkou poruchou funkcie obličiek, ktorí sú dialyzovaní, a u ktorých hrozí tzv. renálna osteodystrofia).

Podávanie

Preparát Mimpara je treba obmedziť podľa odporúčania lekára.

Mimpara sa vyrába v podobe tabliet o sile 30-90 miligramov a bežná počiatočná dávka pre dospelého človeka je 30-60 miligramov denne.

Dávka sa pomaly postupne navyšuje podľa efektu za monitorovania lekárom. Mimpara sa musí užívať perorálne s jedlom alebo krátko po jedle. Tablety sa musia prehĺtať celé a nesmú sa deliť.

U pacientov užívajúcich daný liek boli hlásené závraty a záchvaty.

Ak sa u pacienta vyskytnú, pacientova schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje môže byť ovplyvnená.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Mimpara pomerne často spôsobuje tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, bolesti brucha, zvracanie), rôzne nervové ťažkosti (brnenie v končatinách, trasenie rúk, bolesti hlavy), zníženie krvného tlaku a zníženie hladiny vápnika v krvi.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. závrat, pocity zníženej citlivosti alebo mravenčenia (parestézia), strata chuti do jedla (anorexia) alebo zníženie chuti do jedla, bolesti svalov (myalgia), slabosť (asténia), vyrážka, znížené hladiny testosterónu, vysoké hladiny draslíka v krvi (hyperkaliémia), alergické reakcie (precitlivenosť), záchvaty (kŕče), infekcia horných dýchacích ciest, ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť), kašeľ, porucha trávenia (dyspepsia), hnačkazápchasvalové kŕčebolesť chrbta.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button