Irprezide

IrprezideIrprezide je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú irbesartán (patrí medzi sartany) a hydrochlorotiazid (patrí medzi diuretiká).

Princíp lieku Irprezide


Irbesartán je antagonista receptorov angiotenzínu II. Angiotenzín II je látka produkovaná v organizme, ktorá sa viaže na receptory v krvných cievach a tým spôsobuje ich zúženie. Výsledkom je zvýšenie krvného tlaku.

Liek zabraňuje naviazaniu angiotenzínu II na tieto receptory, čím spôsobuje rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku. 

Hydrochlorotiazid pôsobí na obličkové kanáliky a znižuje vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody. Tým je daný odvodňovací efekt lieku.

Kombinácia týchto dvoch účinných látok pôsobí na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a zvýšeniu výdaja tekutiny obličkami s následným poklesom krvného tlaku.

Využitie

Irprezide sa užíva na liečbu vysokého krvného tlaku. Ak sa vysoký krvný tlak nelieči, môže dôjsť k poškodeniu krvných ciev niektorých orgánov ako sú srdce, obličky, mozog a oči.

Za určitých okolností môže dôjsť k infarktu myokardu, zlyhaniu srdca alebo obličiek, mŕtvici alebo slepote.

Kombinovaný preparát sa obvykle využíva nie ako prvá voľba, ale skôr u stabilizovaného pacienta, ktorý je liečený väčším množstvom liekov a my chceme znížiť množstvo užívaných tabliet.

Podávanie

Irprezide sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek sa vyrába vo viacerých formách podľa sily jednotlivých zložiek.

Najnižšia dávka je 150/12,5 (150 miligramov irbesartánu a 12,5 miligramov hydrochlorotiazidu) a najvyššia je 300/12,5 (300 miligramov irbesartánu a 12,5 miligramov hydrochlorotiazidu).

Liečba sa zvyčajne začína dávkou 150 mg raz denne. Dávka sa môže neskôr zvýšiť na 300 mg raz denne v závislosti od tlaku krvi. Maximálny liečebný účinok (zníženie tlaku krvi) možno očakávať do 4-6 týždňov po začatí liečby.

Irprezide sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla a odporúča sa užívať každý deň v rovnakom čase.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Irprezide môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Nežiaduce účinky lieku sú vo všeobecnosti zriedkavé. Sú mierneho charakteru a nevyžadujú prerušenie liečby. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (hnačka, nevoľnosť, bolesť brucha), bolesti hlavy, závraty, bolesti kĺbov, ale aj bolesti svalov alebo svalová slabosť.

Taktiež sa môžu u pacienta objaviť nežiaduce účinky ako kašeľ, zvonenie v ušiach, búšenie srdca, poruchy funkcie pečene alebo obličiek. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Irprezide nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú závažné problémy s pečeňou alebo obličkami, ťažkosti s močením alebo nízku hladinu draslíka v krvi.

Liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button