Copalia HCT
Copalia HCT je kombinovaný liek, ktorý sa využíva pri liečbe vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú valsartan, amlodipín a hydrochlorotiazid.
Princíp lieku Copalia HCT
Preparát kombinuje účinok všetkých troch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k poklesu krvného tlaku.
Amlodipín patrí do skupiny liekov známych ako blokátory kalciových kanálov, ktoré majú má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien. Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži odpor prúdiacej krvi.
Valsartan patrí do skupiny liekov známych ako sartany (antagonisti receptorov angiotenzínu II), ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak.
Angiotenzín II je látka v ľudskom tele, ktorá spôsobuje zúženie ciev, a tým spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.
Valsartan pôsobí tým, že blokuje účinok angiotenzínu II. Výsledkom je uvoľnenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.
Hydrochlorotiazid patrí do skupiny látok nazývaných tiazidové diuretiká (tiež známe ako lieky na odvodnenie), ktoré zvyšujú výdaj moču, čím znižujú krvný tlak.
Využitie
Copalia HCT sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.
Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.
Vysoký krvný tlak zvyšuje záťaž na srdce a tepny. Ak sa nelieči, môže poškodiť cievy v mozgu, srdca, obličiek a môže spôsobiť mŕtvicu, zlyhanie srdca alebo zlyhanie obličiek.
Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu srdcového infarktu. Zníženie krvného tlaku na normálne hodnoty znižuje riziko vzniku týchto ochorení.
Podávanie
Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.
Copalia HCT sa vyrába vo forme tabliet o rôznej sile, najnižšia je 5/160/12,5 miligramov (5 mg amlodipínu + 160 mg valsartanu + 12,5 mg hydrochlorotiazidu) a najsilnejšia je 10/320/25 miligramov.
Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Copalia HCT môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patrí únava, búšenie srdca a tráviace ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť).
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosť, vyrážky, žihľavka, svrbenie kože a opuch tváre, jazyka alebo hltana.
Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prudké zníženie. Sartany majú inak efekt aj na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.
Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín.
Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu. Ďalej môže ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov, čo zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Liek Copalia HCT nesmú užívať pacienti, ktorí majú výrazne nízky krvný tlak, srdcové zlyhanie po srdcovom infarkte, dnu, zúženú aortálnu chlopňu, závažné ochorenie pečene, obličiek alebo nie sú schopní vytvárať moč.
Okrem toho sa neužíva u pacientov s nižšou hladinou draslíka alebo sodíka v krvi, alebo so zvýšenou hladinou vápnika v krvi. Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.
Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.
Použité zdroje: základné zdroje textu