Aldepla
Aldepla je liek, ktorý patrí medzi lieky na odvodnenie (diuretiká) a jeho účinnou látkou je zlúčenina eplerenón.
Princíp lieku Aldepla
Eplerenón vie v organizme blokovať účinok hormónu aldosterónu.
V obličkách vďaka tomu zvýši vylučovanie vody a sodíka, ale zároveň znižuje vylučovanie draslíka. Svojim efektom sa podieľa na znižovaní krvného tlaku.
Použitie
Aldepla je výrazne drahšie než staršia podobná zlúčenina spironolaktón (obsiahnutá napr. v lieku Verospiron), preto sa predpisuje oveľa menej často.
Najčastejšou indikáciou je zlyhanie srdca, kedy pomáha odvodňovací efekt eplerenónu.
Okrem toho liek znižuje vysoký krvný tlak a zvyšuje v tele hladinu draslíka.
Podávanie
Závisí na predpisujúcom lekárovi, ktorý sa rozhoduje individuálne podľa pacienta a jeho chorôb. Dávka preparátu Aldepla sa obvykle pohybuje okolo 25-50 miligramov denne.
Tablety sa môžu užívať spolu s jedlom alebo nalačno. Tablety sa prehĺtajú celé a zapíjajú sa veľkým množstvom vody.
U pacientov so závažným ochorením obličiek sa Aldepla neodporúča. Po užití daného preparátu môže pacient pociťovať závrat.
V takom prípade nie je vhodné aby viedol vozidlo a obsluhoval stroje.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Tento liek môže v kombinácii s inými liekmi (napr. ACE-inhibítory) zvýšiť hladinu draslíka príliš a vyvolať hyperkaliémiu (príznaky zahŕňajú svalové kŕče, hnačku, nutkanie na zvracanie, závrat alebo bolesť hlavy).
Riziko je vyššie u pacientov so zlyhávaním obličiek. Inak má eplerenón menej nežiaducich účinkov ako lieky obsahujúce spironolaktón, na rozdiel od Verospiron nedochádza ku zväčšovanie pŕs u mužov.
Časté vedľajšie účinky sú napr. srdcový záchvat (infarkt myokardu), zvýšená hladina draslíka v krvi, závrat, mdloba, nespavosť (insomnia), bolesť hlavy, kašeľ, zápcha, nízky tlak krvi, hnačka, pocit na zvracanie, zvracanie, porucha činnosti obličiek, vyrážka, svrbenie, bolesť chrbta, pocit slabosti, svalové kŕče, zvýšená hladina močoviny v krvi, zvýšená hladina kreatinínu v krvi.
Menej časté vedľajšie účinky môžu byť napr. infekcia, eozinofília (zvýšenie počtu určitého typu bielych krviniek), dehydratácia (strata telesných tekutín), zvýšenie hladiny triglyceridov (tukov) v krvi, nízka hladina sodíka v krvi, rýchly tlkot srdca, zápal žlčníka, bolesť hrdla, plynatosť.
Použité zdroje: základné zdroje textu