Aldepla

AldeplaAldepla je liek, ktorý patrí medzi lieky na odvodnenie (diuretiká) a jeho účinnou látkou je zlúčenina eplerenón.

Princíp lieku Aldepla

Eplerenón vie v organizme blokovať účinok hormónu aldosterónu.

V obličkách vďaka tomu zvýši vylučovanie vody a sodíka, ale zároveň znižuje vylučovanie draslíka. Svojim efektom sa podieľa na znižovaní krvného tlaku.

Použitie

Aldepla je výrazne drahšie než staršia podobná zlúčenina spironolaktón (obsiahnutá napr. v lieku Verospiron), preto sa predpisuje oveľa menej často.

Najčastejšou indikáciou je zlyhanie srdca, kedy pomáha odvodňovací efekt eplerenónu.

Okrem toho liek znižuje vysoký krvný tlak a zvyšuje v tele hladinu draslíka.

Podávanie

Závisí na predpisujúcom lekárovi, ktorý sa rozhoduje individuálne podľa pacienta a jeho chorôb. Dávka preparátu Aldepla sa obvykle pohybuje okolo 25-50 miligramov denne.

Tablety sa môžu užívať spolu s jedlom alebo nalačno. Tablety sa prehĺtajú celé a zapíjajú sa veľkým množstvom vody.

U pacientov so závažným ochorením obličiek sa Aldepla neodporúča. Po užití daného preparátu môže pacient pociťovať závrat.

V takom prípade nie je vhodné aby viedol vozidlo a obsluhoval stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Tento liek môže v kombinácii s inými liekmi (napr. ACE-inhibítory) zvýšiť hladinu draslíka príliš a vyvolať hyperkaliémiu (príznaky zahŕňajú svalové kŕče, hnačku, nutkanie na zvracanie, závrat alebo bolesť hlavy).

Riziko je vyššie u pacientov so zlyhávaním obličiek. Inak má eplerenón menej nežiaducich účinkov ako lieky obsahujúce spironolaktón, na rozdiel od Verospiron nedochádza ku zväčšovanie pŕs u mužov.

Časté vedľajšie účinky sú napr. srdcový záchvat (infarkt myokardu), zvýšená hladina draslíka v krvi, závrat, mdloba, nespavosť (insomnia), bolesť hlavykašeľzápchanízky tlak krvihnačka, pocit na zvracanie, zvracanie, porucha činnosti obličiek, vyrážka, svrbenie, bolesť chrbta, pocit slabostisvalové kŕče, zvýšená hladina močoviny v krvi, zvýšená hladina kreatinínu v krvi.

Menej časté vedľajšie účinky môžu byť napr. infekcia, eozinofília (zvýšenie počtu určitého typu bielych krviniek), dehydratácia (strata telesných tekutín), zvýšenie hladiny triglyceridov (tukov) v krvi, nízka hladina sodíka v krvi, rýchly tlkot srdcazápal žlčníkabolesť hrdlaplynatosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button