Afonilum SR

Afonilum SRAfonilum SR je liek, ktorý sa používa na liečbu pľúcnych ochorení. Patrí do skupiny bronchodilatanciá, antiastmatiká a jeho účinnou látkou je teofylín.

Princíp lieku Afonilum SR


Teofylín má pomerne komplexné účinky pre nás, pretože uvoľňuje sťahy hladkej svaloviny priedušiek a ciev, a tým ich rozširuje. Taktiež povzbudzuje dýchacie centrum a zvyšuje tak kontraktilitu dýchacích svalov.

Okrem toho zvyšuje srdcovú frekvenciu a kontraktilitu srdcového svalu, zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a mierne stimuluje centrálny nervový systém.

Využitie

Afonilum SR sa používa na liečbu a prevenciu náhlych stavov dušnosti spôsobených zúžením dýchacích ciest pri astme alebo chronickom obštrukčnom ochorení dýchacích ciest (napr. chronický zápal priedušiek či rozdutie pľúc).

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 125, 250 a 375 mg a bežná dávka u dospelého človeka sú 2 tablety o sile 125-250 miligramov denne.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie večer) po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Afonilum SR  môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek môže zrýchľovať srdcovú činnosť a spôsobovať búšenie srdca. Z toho dôvodu by sa nemal podávať chorým s poruchami rytmu, pri ktorých beží srdce príliš rýchlo – mohol by stav ešte zhoršiť a vyvolať srdcové zlyhanie.

Okrem toho sa môžu objaviť bolesti hlavy, nespavosť, kŕče, podráždenosť, nervozita, pokles krvného tlaku a tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha).

Medzi veľmi zriedkavé nežiaduce účinky patrí rabdomyolýza, krvácanie do tráviaceho traktu, vracanie krviakútne obličkové zlyhanie, zníženie koncentrácie draslíka alebo zvýšenie koncentrácie vápnika.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Afonilum SR nie je určený pre deti mladšie ako 6 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia. Vo veľmi vážnych prípadov, kedy je liečba nutná, sa môže liek užívať.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button