Dúška materina

materina dúška

Latinsky: Thymus serpyllum
Česky: Mateřídouška obecná
Ľudovo: Materinka, Žadovník, Pepolino
Čeľaď: Hluchavkovité

Charakteristika rastliny


Dúška materina je poloker s čiastočne poliehavými vystúpavými, na báze zdrevnatenými, 5 – 30 cm dlhými stonkami. Často sa rozrastá do hustých vankúšovitých trsov.

Na tenkých stonkách sú malé, krížmo protistojné, podlhovasté, na okraji mierne podvinuté listy. Po rozmrvení medzi prstami príjemne voňajú. Drobné ružové alebo fialkasté kvety sú usporiadané v koncových alebo pazušných papraslenoch. Plody sú štyri hladké hnedé tvrdky.

Výskyt

Rastie na okrajoch ciest, často v suchých alebo polosuchých porastoch, na piesočnatých aj hlinitých pôdach. Od nížin až po subalpínske pásmo je u nás pomerne hojná.

Zber a úprava

Pri zbere sa odstrihujú nezdrevnatené časti vňate ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Sušia sa v riedkych zväzočkoch alebo sa postrihajú na 1 – 2 cm dlhé kúsočky, ktoré sa potom sušia v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pomerne dobre sa suší, a zvyčajne neplesnivie.

Účinné látky

Obsahuje najmä silicu bohatú na tymol a karvakrol. Sú to látky so silným dezinfekčným účinkom. Z ďalších účinných látok obsahuje horčinu, triesloviny, flavanoidy a fytoncidy.

Dúška materina a jej liečivé účinky:

Použitie

Zápar

kvet materiny dúšky

Jedna až dve kávové lyžičky rastliny s názvom dúška materina sa sparia pohárom vriacej vody a nechajú sa 10 minút lúhovať. Rovnako koncentrovaný alebo aj o čosi silnejši zápar sa použije ako kloktadlo.

Vhodný je aj na vonkajšie použitie pri ekzémoch a na vtieranie pri bolestiach hlavy alebo reumatických bolestiach. Na zastavenie čkania sa pije dúškový čaj s citrónom.

Čajová zmes proti kašľu

záhon materiny dúškyDve lyžice zmesi z vňate dúšky materiny, fialky a kvetu divozela (môže sa pridať aj koreň alebo list ibiša, kvet bazy a lipy) sa zalejú pol litrom vriacej vody a nechajú sa prikryté lúhovať 15 minút. Precedí sa, osladí medom a pije po malých dúškoch počas celého dňa.

Tinktúra

Na poludnie pri slnku nazbierané bylinky naplníme voľne do fľaše až po hrdlo a zalejeme 38-40% pálenkou. Necháme stáť 14 dní na slnku.

Zaujímavosti:

  • Dúška materina je veľmi premenlivý druh. Jej odrody, niekedy označované ako osobitné druhy, majú rovnaké liečivé účinky.
  • Podobné účinky má aj dúška tymiánová (Thymus vulgaris), ktorá sa u nás iba pestuje.
  • Izolovaná silica je súčasťou masti vyrábaných na prekrvenie pokožky.
  • Vo Francúzsku sa využíva aj ako korenina a jej silica je obľúbená surovina pri výrobe voňaviek.
  • Podľa starej povesti je to premenená matka na kvietok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button