Lipa malolistá a Lipa veľkolistá

lipaLatinsky: Tilia cordata a Tilia platyphyllos
Česky: Lípa malolistá a  Lípa velkolistá
Ľudovo: Lipka
Čeľaď: Lipovité

Charakteristika rastliny lipa


Lipa je mohutný, vysoký strom. Lipa malolistá sa dožíva až 600 rokov, lipa veľkolistá je mohutnejšia, ale aj zriedkavejšia a dožíva sa až tisíc rokov. Pre tieto svoje vlastnosti sa lipa stala symbolom Slovanov. Lipy majú dlhostopkaté srdcovité listy, na lícnej strane čepele tmavozelené, lipa malolistá na rube modrozelené a matné, v uhloch žíl hrdzavo chlpaté. Lipa veľkolistá má listy väčšie, na obidvoch stranách lesklo zelené, v uhloch žíl na rube bielo chlpaté.

Z pazúch listov vyrastajú dlhé jazykovité listene prirastené k stopke súkvetia obojpohlavných pravidelných päťpočetných žltozelených príjemne voňajúcich kvietkov. Lipa malolistá má na rozkonárenej kvetnej stopke 5 až 12 kvietkov, lipa veľkolistá iba 3 – 5. Plodom je tvrdá nažka. Opadáva spolu s listeňom. Lipa veľkolistá kvitne asi o dva týždne skôr ako lipa malolistá.

Výskyt a pestovanie

Tilia cordataRastú v nížinách aj vo vyšších polohách v zmiešaných lesoch, často na ich okrajoch a na medziach. Vysádzajú sa do stromoradí a parkov.

Obidva druhy sa u nás vyskytujú vo viacerých poddruhoch a známe sú aj ich krížence s inými druhmi lipy.

Zber a úprava

Z obidvoch druhov sa zbierajú kvety spolu s listeňom v čase plného kvitnutia, keď sú stredné kvety súkvetia rozkvitnuté a okrajové ešte v púčikoch. Pri zbere sa môže preriediť koruna šetrným odstríhnutím menších konárikov, z ktorých sa potom kvety ručne otrhajú. Sušia sa na vzdušnom mieste v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Účinné látky

Medzi účinné látky patri silica, ktorej hlavnou zložkou je farnezol, ďalej sliz, flavonoidy, triesloviny, saponíny, vitamíny C, E a vosk.

Lipa malolistá a jej liečivé účinky na:

Použitie

Zápar

Pripraví sa z pol až jednej lyžičky drogy a pohára horúcej vody 10-minútovým lúhovaním. Pije sa 2- až 4-krát denne. Na výplachy a obklady sa pripraví silnejší zápar z jednej lyžice drogy a pohára vody dlhším (20- až 30-minútovým) lúhovaním.

Čaj

lipa malolistáZ lipového kvetu je chutný a aromatický. Môže sa vhodne kombinovať s bazovým kvetom, prípadne s kvetom ibiša lekárskeho, plodom šípky a pod.

Limonáda

  • lipový kvet podľa veľkosti pohára
  • citrón
  • cukor

Skladajte striedavo kvet lipy, kolieska citrónu a presypávejte cukrom. Potom zalejte studenou prevarenou vodou. Nechajte lúhovať týždeň. Potom sceďte, uchovávajte v chlade. Servírujte studené.

Cukor je konzervant, teda s ním extrémne nešetrite, na druhú stranu to s ním neprežeňte, nevyrábate sirup, ale limonádu. Výsledný produkt preto môžete ešte dosladiť.

Zaujímavosti:

  • V parkoch sa vysádzajú viaceré druhy lipy nevhodné na zber, napríklad lipa americká s veľkými, na rube svetlejšími listami a so sediacim kvetným listeňom, alebo lipa plstnatá s listami na rube striebristo plstnatými.
  • Zaprášené kvety pri frekventovaných komunikáciách sa neodporúča zberať.
  • V odborných kruhoch aj medzi babkami bylinkárkami sa hovorí, že čaj z lipového kvetu je najosvedčenejším liečivým prostriedkom proti všetkým chorobám z nachladnutia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button