Zlyhanie pečene

Zlyhanie pečeneZlyhanie pečene možno považovať za smrteľne nebezpečný stav, ktorý sa ani pri najlepšej možnej liečbe nemusí podariť zvládnuť a chorý na neho zomrie. Je to dané prostým faktom, že pečeň je chemická továreň nášho organizmu. Je zodpovedná za výrobu celého množstva rozličných zlúčenín nutných pre správny chod organizmu a umožňujú odstraňovanie škodlivín a odpadových látok z tela. Narušenie týchto funkcií potom vedie k rozvratu vnútorného prostredia a tým aj k ohrozeniu života.

Zlyhanie pečene možno rozlíšiť na chronické a akútne.

Chronické zlyhanie je dané postupným zhoršovaním pečeňových funkcií a s tým spojeným postupným zhoršovaním klinického stavu chorého.

Akútne zlyhanie pečene je náhle a môže k nemu dôjsť pri ťažkom poškodení doteraz zdravej pečene, alebo môže prejsť v zlyhanie chronické.

Zlyhanie pečene a jeho príčiny


1. Príčinou akútneho zlyhania pečene je poškodenie tkaniva pečene nejakým vonkajším činiteľom.

Týmito vyvolávajúcimi faktormi môžu byť infekčné hepatitídy, jedy (aflatoxín, toxíny muchotrávky zelenej), lieky (otrava paracetamolom), metabolické choroby (typicky Wilsonova choroba) a autoimunitné choroby (napr. akútna forma autoimunitnej hepatitídy).

2. Príčinou chronického pečeňového zlyhania je najčastejšie cirhóza pečene, ktorá má najčastejšie alkoholickú príčinu.

Okrem toho sa môže postupné zlyhávanie pečeňovej funkcie objaviť aj pri poškodení tkaniva nádorovými procesmi (rakovina pečene a pečeňové metastázy iné nádory).

Prejavy zlyhania pečene:

Trochu sa môžu odlišovať prejavy akútneho a chronického zlyhania pečene.

1. Akútne zlyhanie

Toto zlyhanie pečenie a prejaví najmä neschopnosťou pečene zbavovať telo škodlivín a odpadových látok a ich následným hromadením v organizme.

Medzi tieto škodliviny patrí amoniak a jemu podobné dusíkaté látky.

Najcitlivějším orgánom na tieto odpadové látky je mozog – vysoké koncentrácie dusíkatých splodín ho začnú pomerne rýchlo poškodzovať.

Poškodenie mozgu pri zlyhaní pečene sa označuje ako pečeňová encefalopatia. U akútneho zlyhania pečene môže pomerne rýchlo dôjsť k ťažkým prejavom ako je porucha vedomia, kóma a smrť.

Ďalším dôležitým prejavom akútneho zlyhania pečene je žltačka ako dôsledok poruchy spracovania odpadovej látky bilirubínu.

Na rozdiel od dusíkatých splodín nepredstavuje vysoký bilirubín zásadné ohrozenie organizmu, je len dobre viditeľným sprievodným znakom.

2. Chronické zlyhanie pečene

U chronického zlyhania sa prejavujú nielen dôsledky narušenej schopnosti odbúravať škodliviny, ale viac sa uplatňuje aj porucha tvorby zlúčenín nutných k správnemu chodu organizmu.

De facto sa jedná o prejavy cirhózy pečene a s ňou súvisiacej portálnej hypertenzie (pažerákové varixy, ascites, zvýšená krvácavosť a vznik klbiek rozšírených ciev na koži, tzv. Pavúčkových névov).

Prítomná môže byť žltačka rôzneho stupňa a objaviť sa môže aj pečeňová encefalopatia, ale tá má v tomto prípade pomalšie a nenápadnejšie priebeh.

Zvyčajne začína spánkovou inverziou (spánok počas dňa, bdelosť v noci), objavuje sa tras rúk označovaný v tomto prípade ako flapping tremor a porucha ďalej postupuje cez poruchy emócií, zmeny osobnosti a nejasná artikulácia k demencii, poruchám vedomia, kóme a smrti.

K menej vážnym príznakom sa radia aj nepríjemný zápach z úst (foetor hepaticus).

Veľmi nebezpečnou komplikáciou zlyhania pečene je tzv. Hepatorenálny syndróm. Ide o to, že pri vážnejšom zlyhaní pečene sa zhorší prietok krvi obličkami a následne sa môže objaviť aj ich akútne zlyhanie, alebo zhoršenie zlyhávania chronického.

Výsledné zlyhanie dvoch životne dôležitých orgánov je pre dotyčného veľmi často osudné.

Diagnostika zlyhávania pečene

Chorobu možno odhadnúť z klinických prejavov a anamnézy, kedy zistíme existenciu faktorov poškodzujúcich tkanivo pečene.

Z odberoch krvi nám pomôžu pečeňové testy, ktoré bývajú u poškodených pečene väčšinou zvýšené.

Z krvných odberov môžeme zistiť aj narušenie systému zrážania krvi a prítomné bývajú nižšie hladiny krvného cukru.

Ďalším cenným vyšetrením sú zobrazovacie metódy ultrazvuk, či eventuálne CT vyšetrenie brucha, ktoré poškodenie pečene rozpoznajú pomerne solídne.

Prítomnosť encefalopatie hodnotíme podľa schopnosti nakresliť geometrické útvary ako je päťcípa hviezda alebo jednoduchý domček so strieškou.

Človek s pokročilejšími formami pečeňovej encefalopatie toho nie je schopný, obrázky bývajú charakteristicky roztrasené a nedokonalé.

Liečba zlyhávania pečene

1. U akútneho zlyhania pečene je nutná hospitalizácia na intenzívnom oddelení, liečiť príčinu zlyhania (ak je to možné) a kontaktovať transplantačné centrum.

Zaujímavosťou je akútne zlyhanie pečene u Wilsonovej choroby, kedy je transplantácia pečene jedinou šancou na vyliečenie.

2. U chronického zlyhania pečene je nutná komplexná starostlivosť, kvalitná strava bohatá na bielkoviny, zabránenie nedostatku vitamínu K ako prevenciu krvácania a eventuálne preventívne podávanie liekov proti vzniku žalúdočných vredov.

Pečeňovú encefalopatiu môžeme brániť podávaním antibiotík, ktoré vybijú črevnú mikroflóru.

Baktérie v čreve sú totiž významnými producentmi dusíkatých splodín, ktoré sa z čreva dostávajú do krvi a chorá pečeň ich nezvláda odbúrať.

Z rovnakého dôvodu je možné podávať malé dávky slabých preháňadiel s cieľom zabrániť zápche. Pri zápche majú totiž baktérie viac času premieňať obsah stolice na dusíkaté splodiny.

Aj u chronického zlyhávania pečene je na zváženie jej transplantácia. To však platí len za predpokladu, že je pacient na transplantáciu indikovaný (nesmie napr. piť alkohol) a či je v stave túto zložitú operáciu zvládnuť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/selhani-jater

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Prosím vás mám vyššie AST 0,30 a ALT 0,24 a nič so mnou nerobia ale čítala som že je to zle keď AST je vyšší ďakujem za odpoveď

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button