Úvod / Príznaky / Pavúčikovité névy

Pavúčikovité névy

pavúčikovité névyPavúčikovité névy sú kožným príznakom pečeňového zlyhávania. Jedná sa o príznak, ktorý je typicky spojený s chronickým alkoholizmom.

Aké sú príčiny tohto stavu, ako ho liečiť a ako mu predchádzať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Princíp pavúčikovitých névov


Pavúčikovité névy vyzerajú ako červená vyrážka, v skutočnosti sa jedná o veľké množstvo ložísk rozšírených podkožných cievok.

Ide o dôsledok hormonálnej nerovnováhy spojenej s nedostatočnou funkciou pečeňového tkaniva. Jednou z mnohých funkcií tkaniva pečene je aj odbúravanie hormónov, napríklad ženských pohlavných hormónov estrogénov.

Estrogény v malej miere vznikajú aj u muža, u pacientov s cirhózou sa ich koncentrácia začne neúmerne zvyšovať. To môže viesť k zväčšeniu prsného tkaniva u mužov (tzv. gynekomastia). Okrem toho sa prejaví vplyv estrogénov na krvné cievy a spôsobí ich roztiahnutie. Klbka takto roztiahnutých ciev nazývame pavúčikovité névy.

Príčiny pavúčikovitých névov

Ako bolo povedané vyššie, vznik pavúčikovitých névov je typický pre cirhózu pečene spojenú s pečeňovým zlyhaním. Vyskytujú sa však v malej miere aj u úplne zdravých ľudí, o niečo častejšie u žien a u stavov spojených so zvýšenou hladinou estrogénov v organizme – napríklad tehotenstvo či užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Diagnostika

Névy sú na prvý pohľad vidieľné. Často sa vyskytujú na tvári, horných končatinách a na hornej časti trupu. Zvyčajne sa nevyskytujú pod pupkom.

Liečba pavúčikovitých névov

U zdravých ľudí tento typ névov často sám vymizne, pri tehotenstve zvyčajne ustupujú po pôrode, u užívateliek hormonálnej antikoncepcie po jej vysadení. U pacientov s cirhózou je pavúčikovitých névov veľké množstvo a väčšinou sa nijako nerieši – pacienti s cirhózou majú ďaleko iné starosti než nejaké škvrny na koži. V prípade záujmu je možné liečiť névy laserom s len malým rizikom vzniku drobných jazvičiek.

Pavúčikovité névy
5 (99.43%) 35 hlasov

2 komentáre

  1. Alkohol nepijem…a pod okom sa mi urobil nevus…beriem len roky lieky od bolesti chrbta…mozno mam z nich poskodenu pecen,testy mam na hranici normy… Takže cervenym napisat ,ze alkohollizmus je somarina…Maju to aj deti…chudata prepité???

    • Pavúčikovité névy sa veľmi veľmi zriedkavo vyskytujú aj u ľudí, ktorý sú úplne zdravý. Je to uvedené aj v článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *