Neo-Cephyl

Neo-CaphylNeo-Cephyl je kombinovaný liek, ktorý sa používa proti bolesti. Patrí do skupiny analgetiká a jeho účinné látky sú kyselina acetylsalicylová a kofeín.

Princíp lieku Neo-Cephyl


Kyselina acetylsalicylová je klasická látka používaná pri liečbe bolesti (analgetický účinok), zápalu a proti horúčke.

Liečivo totiž spôsobuje tlmenie tvorby prostaglandínov a ďalších pôsobkov zodpovedných za vznik a rozvoj bolesti a zápalu.

Kofeín povzbudzuje srdce a centrálnu nervovú sústavu a má tiež diuretické (močopudné) vlastnosti.

Kofeín v tomto prípravku zosilňuje analgetické účinky kyseliny acetylsalicylovej a pôsobí stimulačne.

Využitie

Neo-Cephyl je určený na liečbu miernej až stredne silnej bolesti, ako je bolesť hlavy, migréna, bolesti zubov, bolesti kĺbov a svalov sprevádzajúce chrípkové ochorenia alebo nachladnutie a na liečbu horúčkovitých stavov.

Podávanie

Neo-Cephyl sa vyrába v podobe tabliet obsahujúcich 330 miligramov kyseliny acetylsalicylovej a 36 miligramov kofeínu.

Dospelí a mladiství od 16 rokov bežne užívajú 1 až 2 tablety denne. Pri silnejších bolestiach je možné jednotlivú dávku zvýšiť na 3 tablety. Denná dávka nesmie presiahnuť 12 tabliet.

Starší pacienti bežne užívajú 1 tabletu denne. Pri silnejších bolestiach je možné jednotlivú dávku zvýšiť na 2 tablety. Denná dávka nesmie presiahnuť 6 tabliet.

Rozmedzie medzi užitím jednotlivých dávok by malo byť viac ako štyri hodiny.

Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, no neodporúča sa večer, pretože obsahuje kofeín. Tablety sa užívajú s jedlom alebo po jedle a zapijú sa dostatočným množstvom vody.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Neo-Cephyl kombinuje nežiaduce účinky oboch svojich účinných látok. Kyselina acetylsalicylová pri krátkodobom užívaní nemáva výrazné vedľajšie účinky, ale môže podráždiť tráviaci trakt (nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti brucha) a zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov.

Okrem toho môže niekedy spôsobiť aj krvácanie do tráviacej trubice, modriny, podliatiny, ale aj reakcie z precitlivenosti na koži (kožné vyrážky) alebo vznik alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako alergická astma. Kofeín môže vyvolať nespavosť, nepokoj a búšenie srdca.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú chorobnú krvácavosť, žalúdočný vred, závažné srdcové zlyhanie, závažné ochorenie pečene alebo obličiek.

Okrem toho ho nesmú užívať pacienti, ktorí sú pred plánovaným chirurgickým zákrokom spojeným s väčším krvácaním.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 16 rokov a pre ženy v treťom trimestri tehotenstva.

Okrem toho by liek v žiadnom prípade nemal byť podaný malým deťom, pretože kyselina acetylsalicylová u nich môže spôsobiť smrtiaci Reyov syndróm.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button