Moproc

MoprocMoproc [Moprok] je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina ezomeprazol.

Princíp lieku Moproc


Účinná látka lieku blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Použitie

Moproc a príbuzné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny.

Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróm.

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočné infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu.

V tabletovej forme sa väčšinou podáva jedna tableta denne o sile 20-40 miligramov.

Predtým sa odporúčalo podávanie večer, teraz sa skôr odporúča podávanie v ranných hodinách. Kapsuly sa môžu užívať s jedlom alebo nalačno.

Kapsula sa prehlta celú a zapíja sa pohárom vody. Kapsuly ani ich obsah sa nesmú žuť ani drviť. Kapsuly obsahujú granule s gastrorezistentnými poťahom, brániacim rozkladu liečivá žalúdočnou kyselinou v žalúdku. Je dôležité, aby tieto granule zostali nepoškodené.

Liek Moproc pravdepodobne neovplyvňuje schopnosť viesť motorové vozidlá ani schopnosť obsluhovať strojeTento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Moproc má minimum vedľajších účinkov. 

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. bolesť hlavy, žalúdočné alebo črevné ťažkosti (hnačka, bolesť brucha, zápcha, plynatosť, pocit plnosti), nevoľnosť (pocit na vracanie) a zvracanie.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. opuch nôh a členkov, poruchy spánku (nespavosť), závraty, pocity mravčenia, ospalosť, pocit točenia hlavy, sucho v ústach, zmeny v pečeňových testoch vykonávaných z krvi, kožná vyrážka, žihľavka, svrbenie kože.

Zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. znížený počet bielych krviniek a krvných doštičiek, nízke hladiny sodíka v krvi, pocity podráždenosti, zmätenosti alebo depresie, zmeny chuti, rozmazané videnie, náhle pocity dýchavičnosti (bronchospazmus), zápal ústnej dutiny.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button