Vyliec.sk > Liek > Kylotan

Kylotan

KylotanKylotan sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina valsartan.


Princíp lieku Kylotan

Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku. Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobnej účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Použitie

Kylotan môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.). Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu. Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka pohybuje od 80 do 160 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne. Maximálna denná dávka je 320 miligramov, zvyšuje však riziko nežiaducich účinkov.

Prípravok môže pacient užívať s jedlom alebo bez neho, zapíja sa pohárom vody. Prípravok je vhodné užívať každý deň v približne rovnaký čas. Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps. V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. angioedém, náhla strata vedomia (synkopa), pocity točenia sa (vertigo), závažne znížená funkcia obličiek (známky akútneho zlyhania obličiek), svalové kŕčedýchavičnosť, dýchavičnosť v polohe ležmo, opuch chodidiel alebo nôh (príznaky zlyhania srdca), bolesť hlavykašeľbolesť bruchanevoľnosťhnačkaúnavaslabosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.