Kylotan

KylotanKylotan sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina valsartan.

Princíp lieku Kylotan


Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobnej účinku ACE-inhibítora (ten blokuje samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Použitie

Kylotan môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka pohybuje od 80 do 160 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne. Maximálna denná dávka je 320 miligramov, zvyšuje však riziko nežiaducich účinkov.

Prípravok môže pacient užívať s jedlom alebo bez neho, zapíja sa pohárom vody.

Prípravok je vhodné užívať každý deň v približne rovnaký čas. Preparát sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Nežiaduce účinky sú zriedkavé.

Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkalémiu.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. angioedém, náhla strata vedomia (synkopa), pocity točenia sa (vertigo), závažne znížená funkcia obličiek (známky akútneho zlyhania obličiek), svalové kŕčedýchavičnosť, dýchavičnosť v polohe ležmo, opuch chodidiel alebo nôh (príznaky zlyhania srdca), bolesť hlavykašeľbolesť bruchanevoľnosťhnačkaúnavaslabosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button