Vyliec.sk > Liek > Grepid

Grepid

GrepidGrepid je liek, ktorý sa používa na riedenie krvi a pomerne často ho nachádzame v medikácii pacientov s chorým srdcom. Patrí do skupiny antikoagulanciá a jeho účinnou látkou je klopidogrel.


Princíp lieku Grepid

Klopidogrel účinkuje na úrovni metabolizmu krvných doštičiek. Narušuje receptory na ich povrchu a tým znižuje ich schopnosť sa zhlukovať a vytvárať krvnú zrazeninu.

Využitie

Grepid sa používa v prípade skôrnatených ciev (ateroskleróza). Liek sa užíva samotný alebo v kombinácii s inými liekmi na riedenie krvi. Spolu s liekmi obsahujúcimi kyselinu acetylsalicylovú (Aspirín, Anopyrin, Godasal,…) podávame Grepid po určitú dobu po zavedení stentov do tepien (napr. stenty srdcových tepien pri liečbe infarktu srdca alebo stenty tepien dolných končatín pri PAOD), kedy znižuje riziko ich uzáveru. Okrem toho môžeme tento liek v kombinácii s ďalšími liekmi podať nárazovo pri liečbe akútneho infarktu.

Dlhodobo možno podávať samotný Grepid ako alternatívu za lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú a to v tom prípade, keď má pacient na tieto lieky alergiu alebo inú neznášanlivosť. Medzi indikácie podávania potom patrí angina pectoris, ischemická choroba dolných končatín, prevencia opakovania infarktu a mozgovej mŕtvice.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti choroby. Grepid sa vyrába vo forme tabliet o sile 75 mg. V prípade akútneho stavu (ako je infarkt myokardu) sa podávajú až štyri tablety denne (300 miligramov), pri chronickom podávaní sa väčšinou užíva 1 tableta denne.

Liek sa užíva každý deň v rovnakom čase a tablety užívajú s trochou tekutiny, s jedlom alebo bez jedla.

Dĺžka liečby závisí od lekára, ktorá sa nesmie meniť.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Grepid môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Veľmi častý vedľajší účinok je krvácanie, ktoré sa môže prejaviť ako modriny a podliatinykrvácanie z nosa, krv v moči, krvácanie do žalúdka alebo čriev alebo zriedkavejšie ako krvácanie do oka, vnútrolebečné krvácanie, krvácanie do pľúc alebo kĺbov. To je však charakteristické pre všetky lieky na riedenie krvi.

Medzi ďalšie nežiaduce účinky patria bolesti brucha, hnačka, poruchy trávenia alebo pálenie záhy. Zriedkavo môže jeho užívanie sprevádzať výrazný pokles bielych krviniek alebo doštičiek. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie. Všeobecne je však riziko vzniku nežiaducich účinkov nižšia ako u liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú choroby spôsobujúce krvácanie (napríklad žalúdočné vredy alebo krvácanie do mozgu) alebo ťažkú poruchu funkcie pečene.

Neodporúča sa pacientom mladším ako 18 rokov a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Tento liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.