Anopyrin

AnopyrinAnopyrin je jeden z liekov na riedenie krvi. Radí sa medzi lieky známe ako antiagregačné lieky, ktoré ovplyvňujú krvné doštičky. Účinnou zlúčeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.

Princíp lieku Anopyrin


Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov.

V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi. Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.

Využitie

V dávkach, v ktorých liek väčšinou podávame, sa prejavujú prakticky iba jeho účinky na riedenie krvi. Z toho dôvodu sa podáva na ischemické choroby srdca ako prevencia infarktu a mozgových príhod.

Je využívaný aj u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín alebo pri nestabilnej angíne pectoris (bolestiach v hrudníku spôsobených poruchou prietoku krvi srdcovými vencovitými tepnami).

Vo vyššej dávke možno podať aj proti horúčke a bolestiam, no na tieto ťažkosti sa podávajú skôr iné preparáty.

Podávanie

Dávkovanie záleží na predpisujúcom lekárovi. Pri nestabilnej angíne pektoris je denné dávkovanie medzi 75 a 300 mg kyseliny acetylsalicylovej.

Pri akútnom infarkte myokardu je denná dávka 100 až 300 mg kyseliny acetylsalicylovej.

Všeobecne v oboch prípadoch sa liek podáva dlhodobo a odporúčaná dávka je jedna tableta o sile 100 miligramov. Je to z dôvodu lepšej znášanlivosti kyseliny acetylsalicylovej.

Na liečbu horúčky či bolestí sa užíva tableta o sile 400 miligramov 3 až 4x denne,

Nevýhody

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace ťažkosti (bolesti žalúdka, nevoľnosť, vracanie, hnačka, krvácanie do tráviacej sústavy).

Anopyrin taktiež zvyšuje riziko krvácavých stavoch. To sa môže u pacienta prejaviť  čiernou stolicouktorá môže byť známkou závažného žalúdočného krvácania.

Pri trvalom užívaní tohto lieku ľahko rastie riziko mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.

Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní Anopyrinu veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).

Anopyrin môže spôsobiť u citlivejších pacientov alergické reakie, ktoré sa prejavia kožnými poruchami (vyrážka, žihľavka, svrbenie celého tela, náhly opuch okolo očí).

Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom, lebo im hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button