Anopyrin

Anopyrin je jeden z liekov na riedenie krvi. Radí sa medzi lieky známe ako antiagregačné lieky, ktoré ovplyvňujú krvné doštičky. Účinnou zlúčeninou preparátu je kyselina acetylsalicylová.
Obsah článku:
Princíp lieku Anopyrin
Kyselina acetylsalicylová tlmí funkciu niektorých enzýmov.
V malých dávkach narúša funkciu krvných doštičiek vytvárať krvnú zrazeninu a tým pôsobí proti zrážaniu krvi. Vo vyšších dávkach môže znižovať horúčku a pôsobiť proti bolesti.
Využitie
V dávkach, v ktorých liek väčšinou podávame, sa prejavujú prakticky iba jeho účinky na riedenie krvi. Z toho dôvodu sa podáva na ischemické choroby srdca ako prevencia infarktu a mozgových príhod.
Je využívaný aj u pacientov s ischemickou chorobou dolných končatín alebo pri nestabilnej angíne pectoris (bolestiach v hrudníku spôsobených poruchou prietoku krvi srdcovými vencovitými tepnami).
Vo vyššej dávke možno podať aj proti horúčke a bolestiam, no na tieto ťažkosti sa podávajú skôr iné preparáty.
Podávanie
Dávkovanie záleží na predpisujúcom lekárovi. Pri nestabilnej angíne pektoris je denné dávkovanie medzi 75 a 300 mg kyseliny acetylsalicylovej.
Pri akútnom infarkte myokardu je denná dávka 100 až 300 mg kyseliny acetylsalicylovej.
Všeobecne v oboch prípadoch sa liek podáva dlhodobo a odporúčaná dávka je jedna tableta o sile 100 miligramov. Je to z dôvodu lepšej znášanlivosti kyseliny acetylsalicylovej.
Na liečbu horúčky či bolestí sa užíva tableta o sile 400 miligramov 3 až 4x denne,
Nevýhody
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria tráviace ťažkosti (bolesti žalúdka, nevoľnosť, vracanie, hnačka, krvácanie do tráviacej sústavy).
Anopyrin taktiež zvyšuje riziko krvácavých stavoch. To sa môže u pacienta prejaviť čiernou stolicou, ktorá môže byť známkou závažného žalúdočného krvácania.
Pri trvalom užívaní tohto lieku ľahko rastie riziko mozgovej príhody a poškodenie sliznice žalúdka, ktorú kyselina acetylsalicylová dráždi.
Riziko vzniku žalúdočných vredov je však pri užívaní Anopyrinu veľmi malé (riziko rastie až pri kombináciách s inými podobnými liekmi).
Anopyrin môže spôsobiť u citlivejších pacientov alergické reakie, ktoré sa prejavia kožnými poruchami (vyrážka, žihľavka, svrbenie celého tela, náhly opuch okolo očí).
Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej v žiadnom prípade nesmú byť podané deťom, lebo im hrozí riziko vzniku Reyovho syndrómu.
Použité zdroje: základné zdroje textu