Dithiaden

DithiadenDithiaden je liek, ktorý sa radí do skupiny antihistaminiká, čo sú lieky proti alergii. Účinnou látkou lieku je bisulepín.

Princíp lieku Dithiaden


Bisulepín je látka, ktorá v organizme dokáže blokovať účinok látky známe ako histamín. Histamín je okrem iného veľmi dôležitý pre priebeh alergických reakcií a jeho vyradenia preto pôsobí protialergicky. Okrem toho má liek aj protisvrbivý účinok.

Využitie

Dithiaden sa používa na zmiernenie ťažkostí pri prejavoch precitlivenosti, pri alergickej nádche a zápale spojoviek, pri akútnych alergických stavoch a alergických reakciách (po uštipnutí hmyzom, po podaní liekov, po potravinách a pod.), ale aj pri kožných alergických ochoreniach (žihľavka a vyrážky).

Vďaka protisvrbivému účinku lieku možno liek podávať aj u inak neriešiteľného svrbenia kože (napríklad pri poruchách odtoku žlče).

Jedná sa o liek staršej generácie s početnými vedľajšími účinkami a z toho dôvodu sa podáva skôr preventívne pred vyšetreniami, u ktorých sa používa jódová kontrastná látka (najmä niektoré CT vyšetrenia a angiografia).

Dithiaden v tomto prípade nielen pôsobí ako prevencia alergickej reakcie na kontrastnú látku, ale navyše pacienta upokojí.

Podávanie

Dávkovanie určuje vždy lekár podľa povahy ochorenia a podľa znášanlivosti. Dithiaden sa vyrába vo forme tabliet o sile 2 miligramy. Liek existuje aj v injekčnej forme, ale tá sa užíva oveľa menej často.

Dospelí a dospievajúci od 15 rokov zvyčajne užívajú 2 až 4 tablety denne. Deťom vo veku 7 až 14 rokov sa podáva polovica tablety až 1 tableta 2 až 3-krát denne.

Deťom vo veku 2 až 6 rokov možno podať polovicu tablety 2 až 3-krát denne, deťom mladším ako 3 roky treba tablety rozdrviť a podať na lyžičke s malým množstvom tekutiny. Z dôvodu presného dávkovania môže lekár u mladších detí voliť injekčné podanie

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Dithiaden môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má pomerne silné tlmivé účinky, spôsobuje ospalosť, únavu a celkový útlm.

Niektorí ľudia po požití lieku pociťovali bolesti hlavy, sucho v ústachmotanie hlavy, ale aj poruchy zraku, zvýšený vnútroočný tlak, poruchy srdcového rytmu, začervenanie a suchosť kože, zvýšená citlivosť kože na slnečné žiarenie a poruchy močenia. Vedľajšie účinky bisulepínu sa vyskytujú častejšie u detí a starších ľudí.

Pri dlhšom užívaní, pri vyšších dávkach a u citlivých jednotlivcov môže užívanie lieku spôsobiť poruchy krvotvorby, poruchy metabolických funkcií, zmätenosť, poruchy pečene zväčšenie prsných žliaz u mužov.

Dithiaden nesmú užívať pacienti, ktorí majú stav zvaný status asthmaticus (ťažký záchvat bronchiálnej astmy).

Okrem toho liečba nie je určená pre deti do 2 rokov a ženy počas dojčenia alebo tehotenstva, najmä počas 1. trimestra. Tablety obsahujú mliečny cukor – laktózu, a preto nie sú vhodné pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov. Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button