Bisomyl Combi

Bisomyl CombiBisomyl Combi je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými zložkami sú bisoprolol hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Bisomyl Combi


Bisoprolol patrí medzi beta-blokátory a v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduci efekt stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných diuretiká (tablety na odvodnenie). Tieto pôsobia na obličkové kanáliky a znižujú vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Obe zložky účinkujú na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Bisomyl Combi sa používa najmä v liečbe vysokého krvného tlaku, ktorý nie je dostatočne kompenzovaný.

Beta-blokátor obsiahnutý v lieku môže byť indikovaný aj u chorôb srdca (ischemická choroba srdca vrátane anginy pectoris a stavov po infarktoch, ale aj kardiomyopatia) vrátane srdcového zlyhávania.

Predtým boli beta-blokátory u zlyhania srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné. Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíkaspomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku porúch rytmu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Bisomyl Combi sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5/6,25 až 10/6,25 miligramov (2,5-10 mg bisoprololu a k tomu vždy 6,25 mg hydrochlorotiazidu).

Zvyčajná počiatočná dávka je jedna tableta lieku o sile 2,5/6,25 denne.

Ak je účinok tejto dávky na zníženie krvného tlaku nedostatočný, dávka sa zvyšuje na jednu tabletu o sile 5/6,25 denne a ak je odpoveď stále nedostatočná, užíva sa jedna tableta lieku o sile 10/6,25 denne.

Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase (najlepšie ráno) s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody. Je dôležité, aby sa tableta prehltla celá, nerozžutá, nerozdrvená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Bisomyl Combi môže spôsobovať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Väčšina nežiaducich účinkov preparátu súvisí s bisoprololom. Ten môže spôsobiť príliš veľké zníženie krvného tlaku a z toho sa môže objaviť slabosť a kolapsy.

Spomalenie srdcovej frekvencie môže vyvolať bradykardiu s kolapsom alebo so zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil a diltiazem, preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astmachronická bronchitída a CHOCHPzníženie libidabolesti hlavyúnavazávraty a rôzne tráviace ťažkosti (vracaniehnačkazápcha).

Hydrochlorotiazid môže navyše vyvolať straty iónov a rozvrat vnútorného prostredia. Tiež môže ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov s vyšším rizikom vzniku cukrovky 2. typu.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú závažnú astmu, nízky krvný tlak, nízku hladinu draslíka, neliečený feochromocytóm (zriedkavý nádor nadobličiek), metabolickú acidózu, závažné formy ochorenia periférnych tepien (napríklad Raynaudov syndróm) a závažné poškodenie pečene alebo obličiek

Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button