Berlipril H

Berlipril HBerlipril H je kombinovaný liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú enalapril hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Berlipril H


Enalapril patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín – ACE inhibítory.

Zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku. Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných diuretiká (tablety na odvodnenie). Tieto pôsobia na obličkové kanáliky a znižujú vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Obe zložky účinkujú na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Berlipril H sa používa na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom na pozitívne účinky inhibítora ACE na srdce sa podáva aj u ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, u kardiomyopatie, u zlyhávanie srdca a u ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Ak zostane vysoký krvný tlak neliečený, zvyšuje sa riziko srdcového ochorenia alebo cievnej mozgovej príhody.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na lekárovi, ktorý rozhoduje o indikácii aj dĺžke liečby.

Berlipril H sa vyrába v podobe tabliet o sile 10/12,5 miligramov (20 mg lizinoprilu a 12,5 mg hydrochlorotiazidu) a bežná denná dávka pre dospelého človeka je polovica tablety denne a táto dávka môže byť pri nedostatočnom efekte navýšená na jednu tabletu.

Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, pred jedlom, v priebehu jedla alebo po jedle. Pacient si má vybrať dobu dňa, ktorá mu vyhovuje, a tabletu užívať každý deň v danú dobu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Berlipril H môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria bolesti hlavyzávraty, tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačkavracanie, bolesti brucha), rozmazané videnie a únava.

Pomerne častou príčinou vysadenia liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj pre ostatné inhibítory ACE.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch tváre alebo končatínťažkosti s dýchaním a silné svrbenie kože.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak). ACE inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Hydrochlorotiazid v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu rozvrat vnútorného prostredia organizmu. Okrem toho môže hydrochlorotiazid ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov a môže vyvolať cukrovku 2. typu.

Berlipril H nesmú užívať pacienti, ktorí majú angioedémanúriu (neschopnosť tvoriť moč), ťažkú poruchu funkcie pečene alebo obličiek, primárny hyperaldosteronizmus (vysoký krvný tlak spojený so zvýšeným vylučovaním hormónu aldosterónu a zníženou aktivitou hormónu renínu v krvi), stenózu renálnej artérie (zúženie tepien, ktoré zásobujú obličky krvou) alebo transplantované obličky.

Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button