Acifein

AcifeinAcifein je kombinovaný liek, ktorý sa používa na zmiernenie bolesti. Patrí do skupiny analgetiká a jeho účinnými látkami sú paracetamol, kyselina acetylsalicylovákofeín.

Princíp lieku Acifein


Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom. Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu vďaka zablokovaniu enzýmu cyklooxygenáza.

Kyselina acetylsalicylová patrí priamo medzi nesteroidné protizápalové lieky, pôsobí protizápalovo a tlmí bolesť.

Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok oboch spomínaných zlúčenín a pôsobí celkovo stimulačne.

Využitie

Acifein sa užíva pri bolestiach hlavy, kĺbov a svalov, zubov a nervov.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj pri ochoreniach dýchacích ciest, ale len chrípkového charakteru.

Podávanie

Acifein sa vyrába v podobe tabliet o sile 250/200/50 mg (250 mg kyseliny acetylsalicylovej, 200 mg paracetamolu a 50 mg kofeínu).

Zvyčajne sa pri bolesti užíva 1 alebo 2 tablety. Ďalej sa užíva podľa potreby niekoľkokrát denne (každých 4-6 hodín), zvyčajne do dávky 3-6 tabliet denne. Liek sa odporúča užívať pred alebo po jedle a zapiť dostatočným množstvom vody.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria poruchy tráviaceho ústrojenstva – bolesť bruchapálenie záhy, žalúdočná nevoľnosť alebo vracanie.

Paracetamol môže poškodzovať pečeň, možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene. Kvôli prítomnosti kofeínu môže liek vyvolať nespavosť a búšenie srdca.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky môžu byť žihľavkaanafylaktická reakcia alebo opuch.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú chorobnú krvácavosť, žalúdočný vred, ochorenia obličiek alebo pečene, akútnu žltačku alebo chudokrvnosť.

Okrem toho sa nesmie užívať pred plánovaným chirurgickým zákrokom spojeným so zvýšenou krvácavosťou.

Použitie u detí môže spôsobiť smrtiaci Reyov syndróm, a preto liek nie je vhodný pre deti mladšie ako 5 rokov. Okrem toho sa neodporúča ženám v 3. trimestri tehotenstva.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button