Hyponatrémia (nízky sodík)
Hyponatrémia znamená nízku hladinu sodíka v krvi. Sodík je jedným z najdôležitejších iónov v našom organizme a v relatívne veľkých koncentráciách sa nachádza v krvnom sére. Bežná hladina sodíka v sére sa pohybuje približne medzi 135-145 milimólov na liter. Pokles pod toto rozmedzie označujeme ako hyponatrémia, naopak vyššie hodnoty sodíka označujeme ako hypernatrémia.
Dôležité je si uvedomiť, že hyponatrémia nie je to isté ako nedostatok sodíka. Aj ľudia s normálnym množstvom sodíka v organizme môžu byť hyponatriemickí ak bude napríklad sodík v krvi z nejakého dôvodu zriedený nadbytkom vody a pod.
Hyponatrémia a jej príčiny:
1. Dehydratácia
Nedostatočný príjem tekutín a ich nadmerné straty môžu viesť k dehydratácii. Ak došlo pri dehydratácii k vyšším stratám iónov ako vody, objaví sa hyponatrémia – častejšia je táto situácia u ľudí dehydratovaných pri veľmi výraznej fyzickej aktivite spojenej so silným potením.
Dodávam, že väčšina ľudí s jednoduchou dehydratáciou má hladinu sodíka v krvi viac-menej normálnu, pretože došlo k vyrovnaným stratám ako sodíka, tak vody.
2. Diuretiká
Lieky zo skupiny diuretík zvyšujú straty iónov do moču a môžu spôsobiť minerálový rozvrat.
Tolerancia diuretík je značne individuálna, niekomu neuškodia ani vysoké dávky, u iných ľudí sa môže objaviť ťažká hyponatriémia, alebo hypokalémia.
3. Cerebral salt-Wasting syndróm
Tento stav vzniká po úrazoch hlavy, alebo pri ochoreniach mozgu. Dochádza k zvýšenému vylučovaniu moču aj sodíka obličkami.
Straty sodíka bývajú vyššie ako straty vody, a preto sa u syndrómu často objavuje hyponatrémia spojená s dehydratáciou.
4. SIADH
Táto skratka znamená syndróm zvýšenej sekrécie antidiuretického hormónu (ADH), príčinou sú napríklad niektoré ochorenia centrálneho nervového systému.
Nadmerná sekrécia ADH vedie ku hromadeniu vody v tele, čo nariedi hladinu sodíka a jeho koncentrácia v krvi klesne (hoci jeho celkové množstvo je spočiatku normálne).
Organizmus sa snaží brániť zvýšenej náplni krvných ciev zvýšeným vylučovaním sodíka z tela, čo v tejto situácii stav ďalej zhorší.
5. Addisonova choroba
Toto ochorenie spôsobuje poruchu funkcie kôry nadobličiek so znížením tvorby mineralokortikoidových hormónov.
Dôsledkom sú okrem iného nadmerné straty sodíka močom, celková slabosť a tendencia k nízkemu krvnému tlaku.
6. Kongenitálna adrenálna hyperplázia
Ide o vrodené ochorenie, ktoré má viac foriem.
Najčastejšia forma je zapríčinená enzymatickou poruchou 21-hydroxylázy, ktorá spôsobí zníženie tvorby mineralokortikoidov a glukokortikoidov v nadobličkách a naopak vedie k zvýšeniu tvorby mužských pohlavných hormónov. Viac si prečítajte v príslušnom článku.
7. Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza)
Nedostatok hormónov štítnej žľazy spôsobuje zadržiavanie vody v tele, čo vedie k riedeniu sodíka a k vyššej tendenciu k hyponatriémii.
Viditeľne presiaknuté tkaniva pri ťažkej hypotyreóze označujeme ako myxedém.
8. Cirhóza pečene
Pacienti s pokročilými formami cirhózy pečene majú sklon k hyponatriémii, čo je dané zložitým komplexom hormonálnych mechanizmov ovplyvňujúcich množstvo sodíka a vody v organizme.
9. Srdcové zlyhávanie
Pokročilé formy obojstranného a pravostranného srdcového zlyhávania bývajú spojené s hromadením vody v tele a vznikom opuchov.
Hromadiaca sa tekutina v cievach potom spôsobuje pokles koncentrácie sodíka. Hyponatrémia v týchto prípadoch však býva skôr mierna a dominujú ostatné príznaky srdcového zlyhania (už spomínané opuchy, dýchavičnosť).
10. Choroby obličiek
Choroby obličiek môžu spôsobiť hyponatriémiu dvoma mechanizmami. Prvým je zhoršená schopnosť vylučovania vody obličkami, druhým je vznik nefrotického syndrómu s nedostatkom bielkovín.
Vo výsledku u oboch stavov dochádza k hromadeniu vody v organizme, ku vzniku opuchov a tendencie k poklesu koncentrácie sodíka v krvi.
11. Otrava vodou
Pri príjme nadmerného množstva vody (veľa litrov), ktorá neobsahuje dostatok minerálnych látok.
Veľký objem vody nariedi krv a vedie k poklesu koncentrácie väčšiny iónov vrátane sodíka.
Prejavy
Mierna hyponatrémia sa nemusí prejavovať, pokles sodíka v krvi pod 120 milimólov na liter však už spôsobuje rôzne príznaky.
U pacientov sa objavuje celková nevôľa, tráviace ťažkosti, nevoľnosť a zvracanie, svalová slabosť, bolesti hlavy a motanie hlavy.
Závažnou komplikáciou neliečenej ťažkej hyponatrémie je vznik opuchu mozgu a vnútrolebečného pretlaku s neurologickými prejavmi ako sú poruchy pamäti, zmätenosť, delírium, bezvedomie a neskôr smrť.
Diagnostika
Hyponatriémiu zistíme jednoducho z krvného náberu, kedy necháme v laboratóriu vyšetriť koncentráciu sodíka v sére.
Liečba
Záleží na vyvolávajúcej príčine. Niekedy stačí len podať infúznu terapiu, kedy sodíkom v infúziách doplníme nedostatok sodíka v krvi.
Pri užívaní diuretík ich vysádzame (alebo znížime ich dávky) a pri poruchách kôry nadobličiek môžeme podávať mineralokortikoidné hormóny.
Dôležité je si pamätať, že normalizácia hladiny sodíka musí byť pomalá a príliš rýchle zvýšenie hladiny sodíka môže byť nebezpečné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hyponatremie-nizky-sodik
Použité zdroje: základné zdroje textu