Cerebral salt wasting syndróm

Cerebral salt-Wasting syndrómCerebral salt wasting syndróm (skrátene salt wasting syndróm) je anglický termín, ktorý sa medzi lekármi bežne používa. Slovensky by sa dal stav označiť za centrálny (mozgový) syndróm straty soli, ale toto označenie sa prakticky nepoužíva. Podstatou syndrómu je porucha metabolizmu sodíka a telesných tekutín na podklade ochorenia centrálneho nervového systému. Viac dôležitých informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Cerebral salt wasting syndróm a jeho príčiny


Salt wasting syndróm vzniká u pacientov po vážnejších poraneniach mozgu, po krvácaní do mozgu a pri mozgových nádoroch.

Presný mechanizmus vzniku nie je jasný, podľa všetkého je narušené nervové riadenie cievneho systému obličky a navyše dochádza k zvýšenému uvoľňovaniu látok zvyšujúcich straty sodíka do moču.

Prejavy

Postihnutý človek stráca vysoké množstvo sodíka do moču, čo je spojené s nadmerným močením (viac ako 3 litre moču denne). Stav narušuje vnútorné prostredie organizmu, v krvi klesá koncentrácia sodíka (hyponatrémia) a dochádza k dehydratácii.

Pacient máva silný smäd, trpí nízkym tlakom, motaním hlavy a má sklon ku kolapsom.

Rozvrat vnútorného prostredia býva sprevádzaný tráviacimi ťažkosťami, bolesťami hlavy, poruchami srdcového rytmu a zvýšeným rizikom epileptických záchvatov.

Diagnostika

Diagnózu určíme u pacienta so spomínanými ťažkosťami, u ktorého nájdeme v krvnom obraze nedostatok sodíka, zvýšené močenie a zvýšené straty sodíka do moču.

Dôležitou súčasťou vyšetrenia je prevedenie CT vyšetrenia mozgu (alebo magnetickej rezonancie), ktoré pomôže odhaliť prípadné mozgové ochorenia.

Liečba Cerebral salt wasting syndrómu

Samotný stav liečime dostatočným prísunom tekutín a minerálov (ideálne infúznej terapie), úspech môže mať aj podávanie fludrokortizonu (látka s mineralokortikoidným účinkom).

Ak stav vznikol po úraze hlavy, dôjde v priebehu niekoľkých týždňov k samovoľnému zlepšenie stavu.

Ak je príčinou stavu iné spomínané mozgové ochorenie, treba ho liečiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cerebral-salt-wasting-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button