Syndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu je veľmi zložito znejúci názov, ktorý je bežne známy pod skratkou SIADH (Syndrome of inappropriate antidiuretic hormone secretion). Syndróm ovplyvňuje celý rad orgánových systémov a je dobré o ňom mať aspoň základné povedomie.
Obsah článku:
Syndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu a jeho príčiny
Adiuretín (ADH) je hormón vylučovaný z neurohypofýzy (tvorený v jadrách hypotalamu), ovplyvňuje metabolizmus vody a znižuje stratu tekutiny v obličkách.
Nadmerná tvorba ADH bola pozorovaná u mnohých ochorení mozgu (stavy po úrazoch hlavy, mozgové nádory, zápaly mozgových blán a zápaly mozgu, hydrocefalus, krvácanie do hlavy, roztrúsená skleróza a pod.), u chorôb pľúc (napr. niektoré formy rakoviny pľúc) a pri podávaní niektorých liekov (antibiotiká, antiepileptiká, antidepresíva a ďalšie).
Prejavy
Nadbytok ADH zníži stratu vody do moču a tekutina sa začne hromadiť v krvných cievach. Nejopatrejším dôsledkom je “riedenie” krvi s poklesom koncentrácie sodíka (hyponatrémia).
Vzhľadom k väčšiemu objemu tekutiny v krvných cievach začne telo vytvárať z jej množstva tzv. natriuretické peptidy, ktoré zvyšujú vylučovanie sodíka do moču. Táto reakcia je nežiaduca, pretože hyponatrémiu ďalej prehlbuje.
Rozvrat vnútorného prostredia je spojený s celkovou nevôľou, nechutenstvom, bolesťami a motaním hlavy, stavy zmätenosti, svalovou slabosťou a zvýšeným rizikom vzniku epileptických záchvatov. Nebezpečnou komplikáciou je opuch mozgu s bezvedomím a smrťou. Dodajme, že hromadenie telesnej tekutiny nebýva natoľko viditeľný, že by u SIADH začali vznikať viditeľné opuchy tkanív.
Poznámka: Existuje podobný stav označovaný ako “Cerebral salt wasting syndróm“, pri ňom však dochádza k výrazným stratám vody a sodíka z tela. Výsledkom je hyponatrémia rovnako ako u SIADH.
Diagnostika
Základom je laboratórne vyšetrenie krvi, kde nájdeme zníženú koncentráciu sodíka (hyponatrémiu) a súčasne nájdeme ľahko zvýšenú koncentráciu sodíka v moči.
Z krvi sa dá zistiť aj zvýšená koncentrácia antidiuretického hormónu. Pri podozrení na SIADH je dôležité vykonať vyšetrenie mozgu a pľúc na vylúčenie ich ochorenia (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia mozgu a pod.).
Liečba syndrómu nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu
Pri liečbe SIADH je najmä nutné znížiť pacientovi príjem tekutín a udržiavať ho na cca 1,5 litra denne. To je veľký rozdiel oproti cerebral salt-Wasting syndrómu, kedy je nutné podávať nadbytok tekutín.
Doplňovanie sodíka je možné zvýšeným solením alebo v akutnejších prípadoch pomocou nízkoobjemových koncentrovaných infúzií, zvyšovanie hladiny sodíka v krvi musí byť však veľmi pomalé. Pomerne dobrý efekt má aj zlúčenina tolvaptan, ktorá blokuje receptory pre ADH, príkladom je liek Samsca.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-nadmerne-sekrece-antidiuretickeho-hormonu-siadh
Použité zdroje: základné zdroje textu