Syndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu (SIADH)

Syndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónuSyndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu je veľmi zložito znejúci názov, ktorý je bežne známy pod skratkou SIADH (Syndrome of inappropriate antidiuretic hormone secretion). Syndróm ovplyvňuje celý rad orgánových systémov a je dobré o ňom mať aspoň základné povedomie.

Syndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu a jeho príčiny


Adiuretín (ADH) je hormón vylučovaný z neurohypofýzy (tvorený v jadrách hypotalamu), ovplyvňuje metabolizmus vody a znižuje stratu tekutiny v obličkách.

Syndróm nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu (hypofýza)Nadmerná tvorba ADH bola pozorovaná u mnohých ochorení mozgu (stavy po úrazoch hlavy, mozgové nádory, zápaly mozgových blán a zápaly mozgu, hydrocefalus, krvácanie do hlavy, roztrúsená skleróza a pod.), u chorôb pľúc (napr. niektoré formy rakoviny pľúc) a pri podávaní niektorých liekov (antibiotiká, antiepileptiká, antidepresíva a ďalšie).

Prejavy

Nadbytok ADH zníži stratu vody do moču a tekutina sa začne hromadiť v krvných cievach. Nejopatrejším dôsledkom je „riedenie“ krvi s poklesom koncentrácie sodíka (hyponatrémia).

Vzhľadom k väčšiemu objemu tekutiny v krvných cievach začne telo vytvárať z jej množstva tzv. natriuretické peptidy, ktoré zvyšujú vylučovanie sodíka do moču.

Táto reakcia je nežiaduca, pretože hyponatrémiu ďalej prehlbuje.

Rozvrat vnútorného prostredia je spojený s celkovou nevôľou, nechutenstvom, bolesťami a motaním hlavy, stavy zmätenosti, svalovou slabosťou a zvýšeným rizikom vzniku epileptických záchvatov.

Nebezpečnou komplikáciou je opuch mozgu s bezvedomím a smrťou.

Dodajme, že hromadenie telesnej tekutiny nebýva natoľko viditeľný, že by u SIADH začali vznikať viditeľné opuchy tkanív.

Poznámka: Existuje podobný stav označovaný ako „Cerebral salt wasting syndróm„, pri ňom však dochádza k výrazným stratám vody a sodíka z tela. Výsledkom je hyponatrémia rovnako ako u SIADH.

Diagnostika

Základom je laboratórne vyšetrenie krvi, kde nájdeme zníženú koncentráciu sodíka (hyponatrémiu) a súčasne nájdeme ľahko zvýšenú koncentráciu sodíka v moči.

Z krvi sa dá zistiť aj zvýšená koncentrácia antidiuretického hormónu.

Pri podozrení na SIADH je dôležité vykonať vyšetrenie mozgu a pľúc na vylúčenie ich ochorenia (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia mozgu a pod.).

Liečba syndrómu nadmernej sekrécie antidiuretického hormónu

Pri liečbe SIADH je najmä nutné znížiť pacientovi príjem tekutín a udržiavať ho na cca 1,5 litra denne. To je veľký rozdiel oproti cerebral salt-Wasting syndrómu, kedy je nutné podávať nadbytok tekutín.

Doplňovanie sodíka je možné zvýšeným solením alebo v akutnejších prípadoch pomocou nízkoobjemových koncentrovaných infúzií, zvyšovanie hladiny sodíka v krvi musí byť však veľmi pomalé.

Pomerne dobrý efekt má aj zlúčenina tolvaptan, ktorá blokuje receptory pre ADH, príkladom je liek Samsca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-nadmerne-sekrece-antidiuretickeho-hormonu-siadh

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button