Pocit ťažkosti

Pocit ťažkostiPocit ťažkosti môžeme opísať ako pocit plnosti žalúdka alebo nasýtenia. Najčastejšou príčinou je bežné prejedenie, kedy by naše oči chceli jesť, no jednoducho niet miesta v žalúdku. Nie vždy ide iba o nevinný príznak. Niekedy sa jedná aj o chorobu, najčastejšie tráviaceho traktu. Poďme sa podrobnejšie pozrieť, čo zapríčiňuje tento stav a ako ho liečiť.

Príčiny pocitu ťažkosti:


1. Prejedenie

Obyčajné prejedenie má vždy za následok pocit ťažkosti. Keď zjeme toho viac ako by sme mali, náš žalúdok nebude dvakrát nadšený, pretože mu bude dlho trvať, kým stravu rozloží.

Neustále prijímanie jedla však vedie aj k ďalším komplikáciám, najmä k obezite a nadváhe.

Ďalším prirodzeným javom, kedy sa dostaví pocit ťažkosti, nastáva aj pri príjme tučných alebo ťažko stráviteľných jedál.

Nezjeme ich síce veľké množstvo, a preto postačí pár súst a hneď pociťujeme pocit nasýtenia. Samozrejme, zvýšený príjem tukov vedie k ďalším komplikáciám, ako je napríklad zvýšený cholesterol či ateroskleróza.

2. Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva je časté ochorenie hrubého čreva, ktoré sa prejavuje najrôznejšími zažívacími problémami, pritom ich príčina je často neznáma. Jednoducho povedané sa po vyšetrení tráviacej sústavy žiadna porucha nenájde.

Už sme spomínali, že príznaky sú pestré, a preto si netreba chorobu pomýliť s niečím iným. Medzi príznaky teda patria hnačkazápchabolesť bruchanadúvanie, pocit plnosti, nevoľnosť a iné.

3. Steatóza pečene

Steatóza pečene, alebo aj stukovatenie pečene, je pomerne častý stav, ktorý postihuje tkanivo pečene.

Jedná sa o hromadenie tukových častíc v pečeni, ktoré dokážu narušiť ich funkciu a spôsobiť aj poškodenie pečene. Na tento dej má vplyv najmä pitie alkoholu, obezita a nadmerný príjem tukov.

Steatóza pečene sa zväčša nijako neprejavuje a býva potom náhodným nálezom pri vyšetrení. Niekedy však môže byť sprevádzaná príznakmi, najčastejšie nevoľnosťou, pocitom ťažkosti, bolesťou brucha a zväčšením pečene.

Pretrvávajúce stukovanie pečene nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti. Niekedy však spôsobuje zápal tkaniva pečene, čo pomaly vedie k cirhóze pečene, ktorá môže zapríčiniť vznik rakoviny pečene.

4. Gastritída

Gastritída, alebo aj zápal (sliznice) žalúdka, je bežný stav, s ktorým sa už každý stretol. Dochádza k tomu vtedy, keď zjeme niečo zlé, čo spôsobí krátkodobé tráviace ťažkosti – nevoľnosť a zvracanie.

Ďalšími príznakmi sú aj pocit ťažkosti, bolesť brucha či znížená chuť do jedla. Samozrejme, nájdu sa aj iné príčiny ako len nesprávna strava, napríklad infekcie tráviaceho traktu či alkohol.

5. Dráždivý tračník

Dráždivý tračník je funkčné ochorenie tráviaceho traktu, ktorej najtypickejším príznakom je síce nutkavá opakovaná ranná stolica, no objavuje sa aj pocit ťažkosti. Je to z toho dôvodu, že po vyprázdnení čriev sa dostaví úľava, no po chvíle opäť dôjde k nutkaniu. Zaujímavé je, že počas zvyšku dňa už nedochádza k tomuto stavu.

6. Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy sa môžu nachádzať nielen v žalúdku, ale aj v dvanástniku (koniec žalúdka, začiatok tenkého čreva).

Ide pomerne o častú chorobu, ktorej podstata je poškodzovanie sliznice žalúdka. To sa prejavuje najmä nepríjemnou bolesťou v oblasti brucha, ale aj bolesťou brucha po jedle, pocitom ťažkosti či krvácaním do tráviaceho traktu.

Tieto príznaky sú typické pre vred v žalúdku. Pri vrede v dvanástniku sa objavuje slabšia bolesť, ktorá sa utíši príjmom potravy.

7. Zápcha

Zápcha je jedna z najčastejších porúch tráviacej sústavy, no veľakrát je podceňovaná. Zápcha totiž môže aj zabíjať, no zväčša ide iba o znepríjemnenie života. Jedná sa o taký stav, kedy nie sme schopný vyprázdniť črevá.

Za to môže veľa faktorov, napríklad strava (nedostatok vlákniny), lieky či choroba. S touto poruchou sa môže vyskytnúť aj pocit ťažkosti.

8. Perikarditída

Perikarditída je zápal osrdcovníka, čo je ochorenie, ktoré nepostihuje tráviaci trakt priamo. V značnej miere sa podobá infarktu myokardu

Zväčša sa choroba prejavuje bolesťou v hrudi, no zriedkavo môže dôjsť aj k tráviacim poruchám, ako je nechutenstvo či pocit ťažkosti.

Diagnostika

Pocit ťažkosti sa spája s rôznymi poruchami a chorobami tráviacej sústavy.

Preto je niekedy diagnóza postavená len na vašej anamnéze a lekárovom posúdení, inokedy môžu byť potrebné rôzne vyšetrenia, ako je napríklad ultrazvuk brucha, RTG brucha, pečeňové testy, vyšetrenie krvného obrazu, endoskopia, gastroskopia, kolonoskopia či CT vyšetrenie.

Rozhodne je dôležité zistiť presnú príčinu vzniku pocitu ťažkosti a nepomýliť si to z inou chorobou.

Ako liečiť pocit ťažkosti

Existuje niekoľko liečebných metód, ktoré však závisia od diagnózy. Niekedy vám postačí vyhnúť sa ťažkým jedlám, no keď už je pocit ťažkosti prítomný z dôsledku prejedenia, najlepšie bude čakať, kým sa s tým váš žalúdok vysporiada. Samozrejme, odporúča sa istú chvíľu nejesť, aby sa pocit ťažkosti nevrátil.

Ďalej sa už pozrieme na liečbu chorôb, ktorá nebude taká jednoduchá. Pri syndróme dráždivého čreva sa užívajú lieky pre úpravu črevnej mikroflóry (probiotiká), lieky proti hnačke (antidiaroiká) a preferuje sa dobrá strava.

Steatóza pečene sa nemusí liečiť, no keď sa spája s nepríjemnými príznakmi, najlepšie padnú vhod lieky zo skupiny hepatoprotektíva, ktoré ochraňujú pečeňové tkanivo pred účinkami škodlivín. To však nebude mať prospešný efekt, pokiaľ sa nedodrží zdravá životospráva.

Zápal žalúdka sa taktiež nemusí liečiť, a preto postačí čakať. To sa týka najmä pri prejedení či pri príjme vyššieho množstva alkoholu. Niekedy však budú potrebné aj lieky, ktoré zabráňujú prekysleniu žalúdka. Pri zápche budete užívať preháňadlá (laxatíva).

Liečba žalúdočných vredov spočíva v užívaní liekov zo skupiny antacidá, no prospešné sú najmä blokátory protónovej pumpy.

Niekedy bude potrebné užívať antibiotiká (pri infekcii baktériou) alebo vykonať chirurgický zákrok (pri prasknutí vredu).

Kedy navštíviť lekára

Pocit ťažkosti je v určitých situáciách prirodzeným stavom. Hovorím teraz o príjme veľkého množstva jedla, ktoré je tučné a ťažko stráviteľné.

V takýchto prípadoch nemusíte navštíviť lekára. Toho sa odporúča navštíviť vtedy, keď pocit ťažkosti pretrváva dlhšiu dobu, alebo vtedy, keď sa spája s ďalšími príznakmi, ako je bolesť v bruchu, nevoľnosť či krv v stolici. Môže ísť totiž o nebezpečnú chorobu, ktorej liečba bude potrebná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button