Nutkavá opakovaná ranná stolica

Nutkavá opakovaná ranná stolicaNutkavá opakovaná ranná stolica môže človeku znepríjemniť život až natoľko, že je počas celého dňa nesvoj. Ide o príznak, ktorý sa spája s problémami tráviacej sústavy, najmä s črevami, žalúdkom a konečníkom. Z prvého pohľadu nemusí ísť o závažný stav, a preto si niektorí ľudia zvyknú a radšej si privstanú skôr, aby stihli vykonať potrebu. Samozrejme, lepšie je liečiť tieto ťažkosti.

Príčiny nutkavej opakovanej rannej stolice:


1. Dráždivý tračník

Dráždivý tračník je choroba, ktorej typickým príznakom je práve nutkavá opakovaná ranná stolica.

Po vyprázdnení čriev (defekácia) sa dostaví úľava, no po chvíle opäť dôjde k nutkaniu. Počas zvyšku dňa už nedochádza k tomuto stavu.

2. Infekčné ochorenia tráviacej sústavy

Infekčné a hnačkové ochorenia tráviacej sústavy sú pomerne bežné a dokážu človeku znepríjemniť život.

Postihnutie hrubého alebo tenkého čreva má za následok nutkavú stolicu.

Tá sa môže opakovať viackrát počas hociktorej časti dňa, no skôr ide iba o niekoľkodňovú záležitosť. Preto sú tieto infekcie celkom neškodné.

3. Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva je časté ochorenie, ktoré sa prejavuje najrôznejšími zažívacími problémami pritom ich príčina je často neznáma. Jednoducho povedané sa po vyšetrení tráviacej sústavy žiadna porucha nenájde.

Už sme spomínali, že príznaky sú pestré, a preto si netreba chorobu pomýliť s niečím iným. Patria sem hnačka, zápcha, bolesť brucha, nadúvanie, pocit plnosti, nevoľnosť a iné.

4. Zápalové a nádorové ochorenia konečníka

Nutkavá opakovaná ranná stolica môže byť dôsledkom zápalu alebo rakoviny konečníka.

V takomto prípade už nejde o neškodný stav, pretože sa spája s bolestivosťou počas vykonávania potreby, no v horších prípadoch aj s obsahom krvi v stolici. Mnohokrát sa ani po vyprázdnení nedostaví úľava.

5. Ulcerózna kolitída

Ulcerózna kolitída je zriedkavý typ zápalu tráviacej trubice, ktorý je podobný Crohnovej chorobe. Rozdiel medzi nimi je, že ulcerózna kolitída postihuje iba hrubé črevo.

Typickými príznakmi sú nutkavé hnačky spojené s kŕčmi, bolesť brucha, bolesť konečníka a krv v stolici. V horších prípadoch vzniká aj akútny toxický megakolón.

6. Jedlá a nápoje

Vplyv na tráviacu sústavu má aj stravovanie či pitný režim. Existujú totiž nápoje a jedlá, ktoré podporujú peristaltiku čriev, čo napomáha k defekácii.

Napríklad taká káva, ktorá okrem iného má aj močopudné účinky, čo má za následok častejšie močenie.

Diagnostika

Diagnóza sa určí na základe vašej anamnézy a fyzického vyšetrenia. Okrem toho sa často vykonáva aj vyšetrenie krvného obrazu. To však nemusí vždy stačiť na zistenie presnej príčiny.

Preto sa niekedy vykonávajú aj iné vyšetrenia, ako je napríklad ultrazvuk brucha, RTG brucha, kolonoskopia či gastroskopia. Tie sa však využívajú najmä vtedy, keď máte podozrenie na nejaké ochorenie.

Ako liečiť nutkavú opakovanú rannú stolicu

Ak chceme liečiť tento stav, musíme vyriešiť problém, ktorý ho zapríčiňuje. Preto niekedy postačí aj zmena stravovania. Pri ochoreniach to už také jednoduché nebude.

Pri infekčných ochoreniach (napr. hnačka) budete užívať lieky, ktoré spomaľujú pohyblivosť čriev – antidiaroiká.

Okrem toho je však potrebné piť dostatok tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Ak za vznikom nutkania je syndróm dáždivého čreva, môžete užívať lieky, no záleží to od diagnózy.

Viac o liečbe sa dozviete buď u lekára, alebo v článkoch, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.

Kedy navštíviť lekára

Nutkavá opakovaná ranná stolica nás nielenže môže oberať o drahocenný čas, keď človek ráno nestíha, ale aj o kvalitu života.

Preto netreba podceniť tento problém a v prípade, že sa takéto nutkanie vyskytuje niekoľko dní, navštívte lekára.

Ak sa vyskytujú aj ďalšie príznaky (bolesti, krv v stolici a iné), vyšetrenie odborníkom bude to najlepšie, čo môžete spraviť. Pri ignorovaní príznaku riskujete vznik komplikácií.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button