Veral

VeralVeral je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Iný názov pre nich sú nesteroidné antireumatiká, antiflogistiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je diklofenak.

Princíp lieku Veral


Diklofenak pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a zmierňuje opuch. Taktiež znižuje horúčku.

Využitie

Veral využívame najmä na liečbu bolesti, patria sem predovšetkým ortopedické bolesti (akútny záchvat dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, artritída, artróza, stavy po úrazoch a pod.).

Liek však možno využiť aj pri iných bolestiach (bolesti hlavy, migrény, bolestivá menštruácia, bolesti zubov) a k zosilnenie efektu je možné ho s istou opatrnosťou kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Veral sa vyrába v podobe tabliet a gélu na lokálnu aplikáciu. Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 100-150 mg, ktorá sa má rozdeliť do 2-3 čiastkových dávok.

U menej závažných stavov sa podáva 75-100 mg denne. U mladistvých sa odporúčaná denná dávka pohybuje v intervale 2-3 mg/kg telesnej hmotnosti.

Starší pacienti nad 70 rokov majú na začiatku liečby užiť len polovicu obvyklej dávky pre dospelých. V prípade potreby ju v priebehu liečby možno zvýšiť.

Za normálnych okolností by Veral nemal byť užívaný pravidelne vo veľkých dávkach, inak hrozia nežiaduce účinky.

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch, vždy vcelku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Pre urýchlenie nástupu účinku sa odporúča užiť liek pred jedlom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti ako sú bolesť brucha, porucha trávenia, hnačka, nevoľnosť, vracanie, plynatosť , ale aj zvýšenie rizika krvácania do tráviacej trubice (krv v stolici a červenohnedá stolica), žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Liek môže narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy, kožné vyrážky a alergické reakcie.

V treťom trimestri tehotenstva sa liek nesmie užívať, počas prvého a druhého trimestra sa liek smie podávať lev v núdzi (dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia).

Liek môže spôsobiť zníženie ženskej plodnosti, preto sa neodporúča podávať ho ženám, ktoré sa pokúšajú otehotnieť.

Liek nie je určený na liečbu detí a mladistvých do 15 rokov. Liek môže negatívne ovplyvniť schopnosť vykonávať činnosti vyžadujúce zvýšenú koncentráciu (vedenie vozidla, práce vo výškach, obsluha strojov). Počas liečby nie je vhodné piť alkoholické nápoje.

Veral nie je vhodný pre pacientov s ochoreniami srdca (po srdcovom infarkte alebo mozgovej príhode, srdcové zlyhanie), problémami krvného obehu a pri poruchách krvácania (najmä krvácanie z tráviaceho traktu).

Taktiež nie je vhodný pre pacientov so žalúdočným alebo dvanástnikovým vredom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button