Skopryl Plus

Skopryl PlusSkopryl Plus je kombinovaný liek, ktorý sa používa v kardiológii na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú lizinopril a hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Skopryl Plus


Pokles tlaku je daný kombináciou efektu oboch spomínaných zlúčenín.

Lizinopril patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (inhibítory ACE).

Zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku. Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných diuretiká (tablety na odvodnenie). Tieto pôsobia na obličkové kanáliky a znižujú vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Využitie

Preparát Skopryl Plus sa používa na vysoký krvný tlak.

Vzhľadom na pozitívne účinky inhibítora ACE na srdce sa podáva aj u ochoreniach srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, u kardiomyopatie, u zlyhávanie srdca a u ochoreniach obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Ak zostane vysoký krvný tlak neliečený, zvyšuje sa riziko srdcového ochorenia alebo cievnej mozgovej príhody.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na lekárovi, ktorý rozhoduje o indikácii aj dĺžke liečby. Skopryl Plus sa vyrába v podobe tabliet o sile 20/12,5 miligramov (20 mg lizinoprilu a 12,5 mg hydrochlorotiazidu).

Účinok lieku trvá 24 hodín a preto je odporúčaná dávka pre dospelého človeka jedna tableta denne.

Skopryl Plus sa môže užívať kedykoľvek počas dňa, pred jedlom, v priebehu jedla alebo po jedle. Pacient si má vybrať dobu dňa, ktorá mu vyhovuje, a tabletu užíva každý deň v danú dobu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Skopryl Plus môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patria bolesti hlavy, závraty a tráviace ťažkosti (hnačka, vracanie).

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch tváre alebo končatín, ťažkosti s dýchaním a silné svrbenie kože.

Inhibítory ACE všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi môžu spôsobiť hyperkaliémiu. Pomerne častou príčinou vysadenia liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj pre ostatné inhibítory ACE.

Hydrochlorotiazid v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Okrem toho môže hydrochlorotiazid ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov a môže vyvolať cukrovku 2. typu.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú angioedém, anúriu (neschopnosť tvoriť moč), ťažkú poruchu funkcie pečene alebo obličiek.

Nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button