Saridon

Saridon

Saridon je kombinovaný liek, ktorý sa používa na zmiernenie bolesti. Patrí do skupiny analgetiká a jeho účinnými látkami sú paracetamol, propyfenazón a kofeín.


Princíp lieku Saridon

Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom. Nemá síce významný protizápalový účinok, ale účinne tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu vďaka zablokovaniu enzýmu cyklooxygenáza. Propyfenazón blokuje periférne receptory vnímania bolesti. Kofeín zlepšuje protibolestivý účinok oboch spomínaných zlúčenín a pôsobí celkovo stimulačne.

Využitie

Saridon je určený na miernenie bolesti pri bolestiach hlavy, zubov, menštruačné bolesti a bolesti po operačných zákrokoch. Okrem toho je určený na miernenie bolesti a tlmenie horúčky pri akútnom zápale horných dýchacích ciest a chrípke.

Samozrejme, je účinný aj pri ďalších bolestiach, ako sú bolesti svalov, kĺbov, zápaly šliach, záchvaty dny či ortopedické bolesti.

Podávanie

Saridon sa vyrába v podobe tabliet o sile 250/150/50 mg (paracetamol – propyfenazón – kofeín).

Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach s maximom 3 až 6 tabliet denne. Pre pacientov mladších ako 18 rokov je denné maximum 3 tablety. Tableta sa prehltne celá spolu s dostatočným množstvom vody.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Paracetamol obsiahnutý v lieku môže poškodzovať pečeň a zvýšiť pečeňové testy, čo môže spôsobiť zápal pečene či pečeňové zlyhanie. Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti ako sú nevoľnosť, vracaniehnačka a bolesť brucha, ale vylúčený nie je ani vznik alergickej reakcie. Kvôli prítomnosti kofeínu môže liek vyvolať nespavosť a búšenie srdca.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú porfýriu, vážne poškodenú pečeň alebo akútny zápal pečene. Okrem toho liek nie je určený pre pacientov mladších ako 12 rokov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.