Ramipril H

Ramipril HRamipril H je kombinovaný preparát, ktorý patrí medzi lieky na vysoký krvný tlak. Radíme ho do skupiny hypotenzíva a jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny ramipril a hydrochlorotiazid.

Princíp lieku Ramipril H


Pokles tlaku je daný kombináciou efektu oboch spomínaných zlúčenín.

Ramipril patrí medzi ACE inhibítory, zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenia krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.

Hydrochlorotiazid patrí medzi diuretiká, pôsobí na obličkové kanáliky a znižuje vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčšej strate vody.

Využitie

Preparát Ramipril H sa predpisuje na vysoký krvný tlak. Vzhľadom na pozitívne účinky ACE inhibítora na srdce sa predpisuje aj u ochorenie srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris.

Taktiež jeho využitie nájdeme na liečbu kardiomyopatiezlyhávania srdca a ochorení obličiek.

Podávanie

Ramipril H sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 /12,5 miligramu (2,5 mg ramiprilu a 12,5 mg hydrochlorotiazidu) a 5/25 miligramu (5 mg ramiprilu a 25 mg hydrochlorotiazidu)

Liek sa obvykle užíva v dávke 1/2 až 2 tablety (2,5/12,5 mg) 1x denne (zvyčajne ráno), v pravidelných 24 hodinových odstupoch.

Liečba začína najnižšou účinnou dávkou a dávku možno zvyšovať. Liek sa užíva nezávisle na jedle a zapije sa trochou tekutiny.

Liečba je dlhodobá a nemala by sa prerušiť náhle. Pacient musí dodržiavať aj neliekové opatrenia a mal by si pravidelne kontrolovať krvný tlak a tepovú frekvenciu.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť silné zníženie krvného tlaku, čo je spojené so záchvatom slabosti a niekedy aj kolapsom.

ACE inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi môžu spôsobiť hyperkaliémiu. Diuretikum (hydrochlorotiazid) v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu.

Okrem toho môže ovplyvňovať a zhoršiť metabolizmus cukrov a môže vyvolať cukrovku 2. typu.

Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.

Medzi ďalšie vedľajšie účinky patria tráviace problémy (strata chuti do jedla, hnačkabolesť brucha), únava bolesť hlavy. U citlivých pacientov môže liek vyvolať alergické reakcie (opuch, vyrážka, svrbenie kože). Liek obsahuje laktózu.

Počas užívania lieku sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky (závraty), ktoré môžu narušiť schopnosť pacienta sústrediť sa a reagovať, čo treba vziať do úvahy pri vedení vozidiel a obsluhe strojov.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané. Liečba týmto liekom nie je vhodná pre pacientov mladších ako 18 rokov.

Počas liečby je zakázané piť alkoholické nápoje.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button