Raloxifen

RaloxifenRaloxifen je liek, ktorý sa používa na liečbu osteoporózy u žien po menopauze. Patrí do skupiny hormóny a jeho účinnou látkou je raloxifén.


Princíp lieku Raloxifen

Raloxifén moduluje estrogénové receptory – v niektorých tkanivách účinkuje podobne ako estrogény (kostné tkanivo), v iných naopak ich účinok tlmí. Dodajme, že estrogény sú ženské pohlavné hormóny, ktorých koncentrácia po prechode klesá, čo je jedným z dôvodov vyššieho rizika osteoporózy.

Využitie

Raloxifen sa používa na liečbu a prevenciu osteoporózy u žien po menopauze. Pri užívaní preparátu bolo opisované najmä zníženie počtu zlomenín stavcov.

Osteoporóza je choroba, ktorá spôsobuje rednutie a krehnutie kostí – objavuje sa predovšetkým u žien po menopauze. Aj keď sa príznaky osteoporózy nemusia na začiatku prejaviť, osteoporóza môže neskôr veľmi pravdepodobne spôsobiť zlomeniny, najmä chrbtice, bedier a zápästí a môže spôsobovať bolesti chrbtice, úbytok telesnej hmotnosti a zakrivenie chrbtice.

Podávanie

Raloxifen sa vyrába v podobe tabliet o sile 60 miligramov a bežná dávka pre dospelú ženu je 1 tableta denne, terapia býva skôr dlhodobá. Pacient si má vybrať dobu dňa, ktorá mu vyhovuje a tabletu užívať každý deň v rovnakom čase, s jedlom alebo bez jedla. Tableta sa prehltne celá a zapije sa pohárom vody. Lekár môže odporučiť užívať kalcium a vitamín D.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Raloxifen môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Bio a Raw potraviny

Medzi najčastejšie patria návaly tepla, chrípkový syndróm, zvýšený krvný tlak a tráviace ťažkosti (nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha). Menej často môže spôsobiť bolesti hlavy, migrénu, kŕče v nohách, opuch rúk alebo nôh, žlčové kamene, vyrážky a mierne príznaky v prsníkoch, ako je bolesť, zväčšenie a citlivosť. U žien užívajúcich liek je o niečo zvýšené riziko vzniku trombózy a pľúcnej embólie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Liek nesmú užívať pacientky, ktoré majú závažné ochorenie pečene, závažné problémy s obličkamineobjasnené krvácanie z pošvy alebo rakovinu maternice. Okrem toho nie je určený ženám liečeným pre nadmernú zrážanlivosť krvi (hlboká žilová trombóza, pľúcna embólia), dojčiacim ženám, tehotným ženám a ženám pred menopauzou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.