Omisson
Omisson je kombinovaný liek, ktorý sa používa na zabránenie otehotnenia. Patrí do skupiny hormonálne antikoncepčné lieky a jeho účinnými látkami sú etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a dienogest (patrí medzi syntetické gestagény).
Princíp lieku Omisson
Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu (gestagénu) pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.
Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie (stav, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov, prechádza vajcovodom a takto pripravené čaká na oplodnenie) a na zmenu charakteru krčka sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.
Využitie
Základným dôvodom užívanie preparátu Omisson je zabránenie neželanému otehotneniu.
Preparát môže byť podávaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.
Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice. Okrem toho je účinný aj pri liečbe akné.
Podávanie
Omisson existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené gynekológom, bez ktorého vedomia by sa liek nikdy nemal užívať.
Všeobecne povedané sa lieky tohto typu bežne užívajú v dávke 1 tableta denne v intervale 21 dní. Po tomto období nasleduje 7 dňový interval, kedy sa preparát neužíva, a kedy sa dostaví menštruačné krvácanie.
Tableta sa užíva každý deň približne v rovnakom čase a zapije sa potrebným množstvom vody.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Omisson môže spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Hormonálna antikoncepcia môže mať viacero nevýhod a rizík. Medzi najčastejšie patria tráviace problémy (nevoľnosť, bolesť brucha), bolesti hlavy, depresie a bolesti prsníkov.
Medzi najzávažnejšie riziká užívateliek hormonálnej antikoncepcie patrí nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.
Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými stavmi (napr. Leidenská mutácia).
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú problémy s krvným obehom (trombóza, pľúcna embólia, infarkt myokardu, mozgová mŕtvica, angina pectoris), cukrovku s postihnutím ciev, ochorenie pečene, veľmi vysoký krvný tlak, veľmi vysokú hladinu tuku v krvi, hyperhomocysteinémiu, nádor pečene alebo zápal pankreasu.
Okrem toho nie je vhodný pre tehotné ženy a neodporúča sa dojčiacim ženám alebo pacientkam mladším ako 18 rokov.
Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.
Použité zdroje: základné zdroje textu