Lyxit

LyxitLyxit sa radí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. tricyklické antidepresívum). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina tianeptín.

Princíp lieku Lyxit


Tianeptín má v mozgu vplyv na systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.

Tianeptín má oproti väčšine ostatných antidepresív odlišné pôsobenie a pomerne selektívne zvyšuje vychytávanie neuromediátoru známeho ako serotonín. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.

Použitie

Lyxit sa používa pri poruchách nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.

Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba a ďalšie úzkostné poruchy.

Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobia utlmujúco (tj. neuspáva) a nenarušujú intelekt liečeného.

Podávanie

Je nutné presne dodržať dávkovanie určené predpisujúcim lekárom, čo je obvykle psychiater.

Lyxit sa vyrába v podobe tabliet o sile 12,5 miligramu a bežná dávka pre dospelého človeka sú tri tablety denne (jedna tableta pri raňajkách, jedna pri obede a jedna pri večeri).

Ak má pacient podstúpiť akúkoľvek operáciu, ktorá si vyžaduje celkovú anestézu. Liečba týmto liekom sa má ukončiť 24 až 48 hodín pred podaním anestetika.

Ak by však bolo nevyhnutné uskutočniť bezodkladnú operáciu, je možné ju vykonať bez predchádzajúceho vysadenia liečby, avšak pod vhodným operačným dohľadom. Preparát sa nesmie podávať dojčiacim a tehotným ženám. 

Tento liek môže u niektorých pacientov nepriaznivo ovplyvniť činnosti vyžadujúce si zvýšenú pozornosť, koordináciu pohybov a rýchle rozhodovanie (napríklad vedenie vozidla, obsluha strojov, práca vo výškach, atď.). Tieto činnosti sa majú vykonávať len, ak to schváli lekár.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.

Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára, u preparátov obsahujúcich tianeptín je popisované aj riziko vzniku závislosti.

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. anorexia (poruchy príjmu potravy), problémy so spánkom, úzkosť (nočné mory), nespavosťospalosťzávratbolesť hlavykolapstriaškaporuchy videnianávaly horúčavy, zrýchlená srdcová činnosť (tachykardia), nepravidelný srdcový rytmus, bolesť hrudníka, dýchacie ťažkosti, sucho v ústach, zápcha, bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, plynatosť, hnačka, pálenie záhybolesť svalov a chrbta, pocit slabosti, pocit hrče na zadnej strane hrdla.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button