Lozap H

Lozap HLozap H je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – losartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp lieku Lozap H


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a zvýšeniu výdaja tekutiny obličkami s poklesom krvného tlaku.

Použitie

Lozap H používame na liečbu vysokého krvného tlaku.

Kombinovaný preparát je vhodný nie ako prvá voľba, ale skôr u už stabilizovaného pacienta, ktorý je liečený väčším množstvom liekov a lekár chce znížiť množstvo užívaných tabliet.

Podávanie

Tento liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 50 / 12.5, tj. 50 miligramov losartanu a 12.5 miligramu hydrochlorotiazidu.

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne. Lozap H sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Počas užívania týchto tabliet sa neodporúča konzumovať alkohol: alkohol a Lozap H môžu navzájom zosilňovať svoje účinky.

Prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Keď pacient začne liečbu týmto liekom, nemal by vykonávať činnosti, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť (napríklad vedenie vozidla alebo obsluha strojov), pokiaľ nebude vedieť, ako tento liek znáša.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmuPredávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie

Časté vedľajšie účinky sú napr. kašeľ, infekcia horných dýchacích ciest, upchatý nos, zápal prinosových dutín, ochorenie prinosovej dutiny, hnačka, bolesť brucha, nutkanie na zvracanie, porucha trávenia, svalová bolesť alebo kŕče, bolesť nôh, bolesť chrbtanespavosť, bolesť hlavy, závrat, slabosť, únava, bolesť v hrudníku, znížená hladina hemoglobínu, poruchy funkcie obličiek vrátane zlyhania obličiek, príliš nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button